Od jakie kwoty kredytu gotówkowego niezbędne jest ubezpieczenie?

2024-02-21 8:32
Artykuł partnera
2024-02-21 8:32

Często, gdy korzystamy z różnego rodzaju produktów finansowych, z góry zakładamy, że ich spłata nie będzie stanowiła dla nas problemu. Mamy nadzieję, że w końcu nasza sytuacja finansowa się odmieni, że biznes w końcu ruszy, otrzymamy upragniony awans, lub wydarzy się coś, co sprawi, że zobowiązania spłacimy gładko. Niestety liczba nadmiernie zadłużonych Polaków jest dość spora. Przeważnie każdy, kto ma trudności z wywiązaniem się z postanowień umowy, planował coś zupełnie innego. Stąd banki praktycznie zawsze proponują wykupienie dodatkowej usługi, czyli ubezpieczenie kredytu. Polisa nie jest obowiązkowa, ale czasami dzięki niej możemy otrzymać korzystniejsze warunki kredytowania. Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu? Co obejmują polisy i którą opcję wybrać? Odpowiadamy w artykule. 

Przed jakim ryzykiem chroni ubezpieczenie kredytu?

Zadaniem polisy ubezpieczeniowej jest finansowo chronić ubezpieczonego przed skutkami zdarzeń losowych. W razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji ubezpieczalnia wypłaca klientowi świadczenie w ustalonej wysokości. Jak wiemy, ubezpieczenie w zależności od rodzaju może wymagać opłacenia składki jednorazowej (ewentualnie podzielonej na dwie raty), tak jak ma to miejsce w przypadku polisy OC np. na samochód. Więcej informacji polisie OC znajdziesz w sekcji blog na stronie internetowej lendup.pl. Inną formą płatności za ubezpieczenie jest comiesięczne przelewanie ustalonej kwota na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. Ta druga opcja wykorzystywana jest właśnie przy ubezpieczeniu kredytu. 

Przed jakim ryzykiem chroni ubezpieczenie kredytu? Sytuacji, w której ubezpieczenie kredytu może być przydatne, jest całkiem sporo. Utrata pracy, czy problemy zdrowotne kredytobiorcy mogą bardzo naruszyć bezpieczeństwo finansowe całej rodziny. Remedium może być właśnie polisa. Przed czym chroni? Oto rodzaje ubezpieczeń, które występują wraz z kredytem konsumenckim: 

  • Choroba – przewlekła choroba lub długotrwałe leczenie mogą nas wyeliminować z pracy zawodowej nawet na kilka, czy kilkanaście miesięcy. Ograniczone środki pochodzące z ubezpieczenia chorobowego mogą nie wystarczyć na spłatę wszystkich zobowiązań, w tym także na spłatę kredytu. W każdym przypadku związanym z chorobą, niezdolnością do pracy lub hospitalizacją, aby ubezpieczenie spełniło swoją funkcję, ubezpieczony musi przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu dokumentację medyczną. 
  • Hospitalizacja – jeżeli przebywasz w szpitalu ze względu na chorobę lub wypadek, pomniejszone środki również mogą nie wystarczyć na podstawowe potrzeby i spłatę rat kredytu. W tym przypadku ubezpieczenie pokryje ratę za ustalony w umowie okres. 
  • Trwały uszczerbek na zdrowiu lub niezdolność do pracy – niemożność wykonywania pracy zawodowej lub konieczność znalezienie nowej formy zarobku może niestety potrwać sporo czasu. Mając zobowiązania finansowe i rodzinę na utrzymaniu sytuacja może stać się bardzo poważna. W tym przypadku polisa również może odciążyć kredytobiorcę. 
  • Utraty pracy – aby otrzymać środki na spłatę kredytu w przypadku utraty pracy, ubezpieczony nie może jej stracić z własnej winy. Kredytobiorca nie może zatem zrezygnować z pracy ani zostać zwolniony dyscyplinarnie. Może jednak liczyć na spłatę rat kredytu nawet do 12 miesięcy, gdy pracodawca musiał zredukować etaty lub zamyka swoją działalność. Długość okresu, w którym ubezpieczanie pokrywa ratę kredytu ustalona jest z góry w warunkach ubezpieczenia. Pamiętaj, że będziesz musiał przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu podstawę zwolnienia np. rozwiązanie umowy. 

Z kredytów konsumenckich, o których przeczytasz więcej pod linkiem https://lendup.pl/kredyt-konsumencki/, korzystamy w różnych sytuacjach. Otrzymaną gotówkę możesz przeznaczyć na dowolny cel. Dlatego, jeśli z otrzymanych środków sfinansowałeś zakup samochodu lub remont mieszkania, również warto zabezpieczyć te dobra. Dodatkowe ubezpieczenie Autocasco lub ubezpieczenie mieszkania zabezpieczy cię przed ich utratą, lub zniszczeniem. 

Od jakie kwoty kredytu gotówkowego niezbędne jest ubezpieczenie?

Pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać, dotyczy tego, czy faktycznie musimy wykupić ubezpieczenie? Nie, nie musimy i banki nie mogą tego od nas wymagać. Niemniej jednak może się zdarzyć, że przy wysokiej kwocie kredytu i braku chęci wykupienia polisy, bank odmówi finansowania. Dlaczego? Dla banku każdorazowe udzielnie kredytu wiąże się z ryzykiem. Ryzyko to dotyczy braku spłaty zobowiązania. Jeżeli zatem konsument wnioskuje o wysoką kwotę, bank może się obawiać, że w przypadku wystąpienia sytuacji losowej konsument nie będzie miał z czego zwrócić pożyczanej kwoty. 

Z drugiej strony banki często oferują kredyt na korzystniejszych warunkach dla tych osób, które na ubezpieczenie się decydują. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o odrzuceniu propozycji dodatkowego ubezpieczenia, zapytaj jakie korzyści otrzymasz, gdy się na nie zdecydujesz. Może się okazać, że pomimo dodatkowych kosztów i tak więcej zyskasz, niż stracisz. 

Ponadto pamiętaj o możliwości skorzystania z własnej polisy. Co to oznacza? Jeżeli nie chcesz skorzystać z oferty proponowanej przez bank, także możesz wyjść z inicjatywą. Zapytaj w banku, jakie parametry (kwotę, warunki) ubezpieczenia musisz wykupić, aby bank zaakceptował twoją propozycję. Zwróć się do towarzystwa ubezpieczeniowego o indywidualne ubezpieczenie kredytu. Możliwe, że otrzymasz korzystniejszą ofertę, niż ta, którą proponuje bank. Często jednak trudno przebić propozycję banku. Banki podpisują z ubezpieczalniami umowy na ubezpieczenie grupowe, przez co otrzymują dużo korzystniejsze warunki niż klient indywidualny. 

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu? 

Niestety nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu. Wpływ na cenę ma bardzo wiele zmiennych. Banki przed udzieleniem zobowiązania przeprowadzają staranne badania na temat wnioskodawcy i jego sytuacji materialnej. W związku z tym każdy konsument może otrzymać inną ofertę. Nieco innych warunków samego kredytu, a także ubezpieczenia może się spodziewać 30-letni przedsiębiorca, innych samodzielna matka z dwójką dzieci, a jeszcze innych emeryt. Co zatem ma wpływ na cenę ubezpieczenia? Oto niektóre z parametrów:

  • Kwota kredytu – im wyższa kwota kredytu, tym wyższa kwota ubezpieczenia,
  • Sytuacja zawodowa wnioskodawcy – im stabilniejsza forma zatrudnienia, tym większa szansa na niższe ubezpieczenie,
  • Wiek i stan zdrowia kredytobiorcy – od osób starszych i schorowanych banki mogą wymagać wyższej kwoty polisy,
  • Zakres ochrony – nie bez znaczenia pozostaje, który rodzaj ubezpieczenia wybierze kredytobiorca. Jeśli zdecyduje się jedynie na ubezpieczenie na wypadek śmierci, ubezpieczenie powinno być nieco tańsze. 

Od jakie kwoty kredytu gotówkowego niezbędne jest ubezpieczenie? Podsumowanie 

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie jest obowiązkowe. Jednak brak skorzystania z polisy może nieco popsuć szyki kredytobiorcy. Bank może odmówić finansowania lub przedstawić mniej korzystne warunki kredytowania. Pomimo tego, że ubezpieczenie może wydawać się zbędnym wydatkiem to jednak warto rozważyć propozycję banku. Nikt nie jest w stanie przewidzieć sytuacji, w której faktycznie nie będzie mógł spłacić zobowiązania. To szczególnie trudne w przypadku kredytów na wysokie kwoty i długi okres kredytowania. My sami także powinniśmy dokładnie przeanalizować zarówno swoją potrzebę, jak i swoją sytuację materialną. Czasami ubezpieczenie jest po prostu rozsądnym i dojrzałym wyborem. Z pewnością jest dobrym wyborem, gdy mamy na utrzymaniu rodzinę. 

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!