„Od etno edukacji do Etno pracowni”. Już niedługo pierwsze spotkania!

2024-06-12 10:06
Karol Szumny
2024-06-12 10:06

Projekt Gminnego Klubu Kultury pn. „Od Etno edukacji do Etno pracowni” otrzymał dofinansowanie w kwocie 28 tys. złotych z Narodowego Centrum Kultury. W ramach tego zorganizowane zostaną cztery wyjazdy studyjne do skansenów/muzeów kultury pomorskiej połączone z warsztatami rękodzielniczymi. Pierwsze wyjazdy już w lipcu.

zdj. ilustracyjne // pixabay

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej oraz uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Wspiera on unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

Jednym z projektów, który zakwalifikował się do programu, jest projekt autorstwa Gminnego Klubu Kultury w Karnicach pn. „Od etno edukacji do Etno pracowni”. W ramach tego zorganizowane zostaną cztery wyjazdy studyjne do skansenów/muzeów kultury pomorskiej (Kluki, Swołowo, Jamno i Niechorze) połączone z warsztatami rękodzielniczymi. Uczestnicy zdobędą tam wiedzę na temat kultury wsi pomorskiej oraz nabędą praktyczne umiejętności związane z tradycyjnym rzemiosłem, strojem i kulinariami dawnych Pomorzan.

Harmonogram wyjazdów:

  • warsztaty w Klukach 06-07-2024, gdzie uczestnicy poznają np. jak dawniej pieczono chleb lub jak mieszkali nasi przodkowie...
  • warsztaty w Swołowie 19-07-2024, gdzie uczestnicy dowiedzą się np., co dawniej jadano lub jak się leczono...
  • warsztaty w Jamnie 02-08-2024, gdzie uczestnicy wezmą udział np. w warsztatach ceramicznych czy tkackich...
  • warsztaty w Niechorzu 16-08-2024, gdzie uczestnicy dowiedzą się więcej nt. bursztynu lub rybołówstwa,
  • stworzenie Etno pracowni i zajęcia warsztatowe wrzesień 2024
  • wystawa prac oraz zdjęć dokumentujących projekt październik 2024

Liczba miejsc ograniczona - 30 osób

  • dzieci i młodzież w wieku 8-14 lat - 10 uczestników;
  • młodzież w wieku 15-18 lat  - 4 uczestników;
  • dorośli w wieku 19-60 lat - 13 uczestników;
  • seniorzy w wieku 60+ - 3 uczestników.
W utworzonej Etno-pracowni w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach wszyscy chętni będą mieli możliwość realizowania się artystycznie przy wykonywaniu małych mebli, ozdób, zabawek i innych przedmiotów rzemiosła użytkowego. Odbędą się warsztaty podsumowujące projekt, a także wystawa prac wykonanych przez uczestników w trakcie wyjazdów warsztatowych oraz wystawa zdjęć dokumentujących projekt "Od etno edukacji do etno pracowni".

Projekt skierowany jest do mieszkańców gminy Karnice. Jest całkowicie darmowy. Organizator zapewnia przejazd, bilety wstepu, obiad i ubezpieczenie NNW. Zapisywać się można do 20 czerwca u dyrektora GKK Jacka Kuczkowskiego (nr tel: 606 969 815) 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!