Od dziś na zewnątrz wychodzimy bez maseczki, ale... Policja wciąż ostrzega

2021-05-15 16:30
Redakcja
2021-05-15 16:30

Od dziś obowiązują nowe regulacje prawne w sprawie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa na terenie całego kraju. Policja przypomina, że luzowanie obostrzeń nie oznacza całkowitego ich zniesienia. Gryficka Policja podobnie jak Policjanci w całym kraju wspólnie ze służbami sanitarnymi niezmiennie kontrolują czy obowiązujące przepisy są przestrzegane, a działalność podmiotów gospodarczych odbywa się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Policjanci nieustannie wspierają służby sanitarne w prowadzonych kontrolach, a także sami inicjują kontrole miejsc, w których może dochodzić do łamania przepisów sanitarnych. Dotyczy to szczególnie m.in. środków komunikacji publicznej, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami.

Stopniowo zmianie i złagodzeniu ulegają obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się Covid-19. Jednak nie oznacza to, że już możemy zapominać o obowiązujących przepisach i je lekceważyć. Służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie epidemii koronawirusa i kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych zasad, interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby.

Gryficka Policja rozmawia i przypomina, że do nowych obostrzeń trzeba się bezwzględnie stosować. Osoby, które nie będą się stosować do oboiązujących przepisów mogą zostać ukarane mandatem karnym lub zostanie skierowany przeciwko takim osobom wniosek o ukaranie do sądu.

Zmiany obowiązujące od 15 maja 

Zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Dozwolona została działalność gastronomii zewnętrznej (na świeżym powietrzu), przy zachowaniu dystansu między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m., licząc od powierzchni stolika).

Dozwolona została działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dopuszczalna jest również aktywność sportowa na świeżym powietrzu z udziałem max. 25% publiczności.

Zmiany obowiązujące od 21 maja

W dalszej kolejności dopuszczalna staje się działalność kin, teatrów, oper, filharmonii, przy maksymalnie 50% obłożeniu i zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki. Uczestnicy wydarzeń w tych miejscach nie mogą w tych pomieszczeniach spożywać napojów lub posiłków.

Zmiany obowiązujące od 28 maja

Pod koniec maja przywrócona zostaje działalność gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy max. 50% obłożenia, z zachowaniem dystansu między stolikami. Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie) mogą się odbywać z max. 50 osobami (do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19).

Wraca działalność krytych obiektów sportowych dla wszystkich z zachowaniem odpowiednich limitów oraz zasad reżimy sanitarnego.

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązujących przepisów oraz planowanych ich zmian, znajdują się na stornie https://www.gov.pl/web/koronawirus/dzialania-rzadu

Źródło: www.policja.pl/ZF

podkom. Zbigniew Frąkciewicz

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Jan

odpowiedz
15.05.2021 16:49

W miastach naszego powiatu i tak trzeba nosić maseczki bo chodniki są wąskie i nie można utrzymać dystansu 1,5 metra.

Zriss

15.05.2021 16:49

Jak jesteś niewolnikiem to noś i tak kagance nie pomagaja a nawet skodzą

Oknonaświat

odpowiedz
16.05.2021 15:49

milicjanciki jareczka niech pamiętają, że stają się przestępcami w świetle konstytucji i Narodu. Nie zostanie im to zapomniane. Nigdy.

Czpis kazimiesz

odpowiedz
15.05.2021 18:42

U mnie w modlimowie syf na podwórku straszny i smród że szok ale chodzę bez maski mimo iż mordę mam raczej nie wyjściową

Stasiu

15.05.2021 18:42

Czpis Kazimiesz...ha,ha...chłopie chcesz się ,,podszyć" pod kogoś,zastanów się najpierw z kąd naprawdę jesteś,z tego co piszesz po kilka razy widać,że sam nie wiesz.Dla mnie analfabetą jest ten kto nawet chcąc podszyc się pod kogoś,imię pisze w taki sposób.Wracaj analfabeto do szkoly.

Nie szczepiony

odpowiedz
15.05.2021 23:02

Ręce opadają jak się czyta takie artykuły... Po tym co widać w sklepach i na chodnikach, to chyba trzeba by centralnie pluć na innych i przy tym krzyczeć, że jest się zarażonym, by być zauważonym przez służby. Na szczęście broni mnie jeszcze przed tą patologią społeczną maseczka FFP2.