Od 1 kwietnia możesz złożyć wniosek o dofinansowanie na dziecko w żłobku

2022-03-31 18:36
Redakcja
2022-03-31 18:36

Od 1 kwietnia rodzice będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wniosek o wsparcie będzie można składać tymi samy kanałami, jak w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czy programu Rodzina 500 plus.

Wnioski będą przyjmowane wyłącznie online przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną

„Warto podkreślić, że dofinasowanie będzie przysługiwać rodzicom od początku tego roku, warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja” – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak wyjaśnia, dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka.

Resort rodziny zaznacza, że po otrzymaniu przez placówkę lub dziennego opiekuna informacji o przyznaniu dofinansowania, możliwe jest obniżanie opłaty w kolejnych miesiącach, w których dziecko będzie uczęszczać do instytucji. Dofinansowanie może być też przekazywane rodzicom w formie gotówkowej lub bezgotówkowej (za pośrednictwem przelewu na rachunek bankowy rodzica).

Z kolei w przypadku wyrównania od 1 stycznia 2022 r., podmiot prowadzący może zwrócić rodzicowi część poniesionej opłaty w wysokości przyznanego za dane miesiące dofinansowania. Zwrot ten może nastąpić w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Rodzice mogą też uiszczać obniżoną opłatę za pobyt dziecka przez kilka kolejnych miesięcy. Takie rozwiązania dotyczą także sytuacji, w której rodzic już zapłacił za pobyt dziecka.

 

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

skandal,

odpowiedz
02.04.2022 14:07

dzisiaj prazeczytałam ze spóldzielniach mieszkaniowych będziemy płacic od osoby za wywóz nieczystosci 60,- złotych. Rodzina 4-osobowa będzie musiała zapłacic 240,- zł A centralne ogrzewanie zaliczkowo płacę 200,- złotych miesięcznie. Widac,że na smieciach można zrobic złoty interes, a pan burmistrz Olejnik lekką ręką to podpisuje i radni bezradni to popieraja, opamietajcie sie jak postepujecie z ludzmi

poprawka

02.04.2022 14:07

pan burmustrz Olejniczak, przepraszam p. Olejnik

Putin powiedzial

odpowiedz
04.04.2022 20:07

Tusk to nasz przyjaciel w Warszawie!!!

żenada

odpowiedz
31.03.2022 18:50

najlepiej promować rozdawnictwo

KRZYSZTOF

31.03.2022 18:50

To PO . Mówiło że rozdawnictwo dla polskich dzieci . A komu to damy ? No tylko polskim dzieciom , przyszłości. 👶

Do Krzysztof

31.03.2022 18:50

a dlaczego osoby bezdzietne mają utrzymywać innych? często patologie? sami zarabiają zazwyczaj nk a tyrają na bachory i emerytów. wystarczy spojrzeć na statystyki GUS, skoro nie umiesz czytać to pooglądaj obrazki.