Objawienie Pańskie czyli święto Trzech Króli

2021-01-06 7:26
Adam Litwinowicz
2021-01-06 7:26

6 stycznia chrześcijanie świętują uroczystość Objawienia Pańskiego czyli  potocznie zwane święto Trzech Króli. Ze względu na pandemię dzisiejsze uroczystości nie będą tak widowiskowe jak w latach minionych.

Od kilku lat w wielu miastach w całej Polsce odbywają się tradycyjne orszaki Trzech Króli, które mają symbolizować nawiedzenie Dzieciątka Jezus przez mędrców ze wschodu. W minionych latach w przemarszach udział brały setki osób. W tym roku ze względu na pandemię dzisiejsze uroczystości nie będą tak widowiskowe.

Według Tradycji Świętą Rodzinę w betlejemskiej stajence odwiedzili trzej królowie (magowie, mędrcy) ze wschodu, którzy podążali za Gwiazdą Betlejemską. Jako podarki dla nowonarodzonego Króla przekazali złoto, mirrę i kadzidło. Tradycja przypisuje podróżnikom imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. W tym dniu w kościołach święci się wodę, kadzidło oraz kredę, którą następnie wierni na swoich odrzwiach mieszkania piszą K+M+B (2021). W teologii dzisiejszy dzień nazywany jest również Epifanią czyli Objawieniem się Boga człowiekowi.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Paweł

odpowiedz
07.01.2021 20:53

Poziom intelektualny redaktora i portalu to dno !!! Nie K M B tylko C M B Christus mansionem benedicat, co z łaciny oznacza Niech Chrystus błogosławi temu domowi.