Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w „Chrobrym”. „Naura” Słowem Roku!

2021-02-23 9:26
Redakcja
2021-02-23 9:26

Sytuacja pandemiczna w kraju oraz tryb nauczania zdalnego nie pokrzyżowały Liceum Ogólnokształcącemu z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach planów organizacji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Zarówno kadra pedagogiczna, jak i uczniowie spisali się na medal!

ZDJĘCIE 1 z 2

Młodzież „Chrobrego” z wielkim zapałem wzięła udział w przygotowanych konkursach. W ubiegłym tygodniu wszystkie klasy opracowały plakaty promujące tegoroczne obchody. Nadesłane prace wzięły udział w specjalnym konkursie ogłoszonym na facebookowym fanpage’u szkoły. Tytuł najciekawszego plakatu zdobyła praca klasy Ia – to ona zebrała najwięcej reakcji „lubię to”, „wow” czy „super” (ponad 700!).

Przyglądając się plakatowi, trudno oprzeć się wrażeniu, że jego autorzy połączyli szeroko rozumianą kulturę języka z przywiązaniem do wartości narodowych, na co wskazuje też zawarte w pracy hasło: „Mówię poprawnie – Myślę poprawnie”. Na uczucia odbiorcy może z kolei oddziaływać narysowana dziewczynka. Ubrana w szaty biało-czerwone i z wiankiem na głowie musiała przykuć uwagę odbiorców. Jednak nie tylko plakaty poruszyły wszystkich zainteresowanych obchodami.

Każdego roku PWN organizowało konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku, decyzją kapituły, nie wyłoniono słowa młodzieżowego za rok 2020 z uwagi na wulgarny, personalny i polityczny charakter nadesłanych leksemów (np. sasin/sasinować, booomer czy powszechnie znany ogwiazdkowany wulgaryzm). Szkoda, można było przecież dokonać selekcji i pozostawić słowa bez negatywnego, agresywnego nacechowania. Nic straconego. W tej sytuacji młodzież „Chrobrego” wybrała młodzieżowe słowo minionego roku za PWN. Każda klasa nadesłała polonistom własne propozycje, spośród których nauczyciele wybrali trzy najczęściej występujące i zgłosili je do finału. Najwięcej reakcji (tak zwanych lajków) młodzieży zdobyło słowo „naura” (zwrot używany na pożegnanie, powstały od istniejącego już „nara”). Na kolejnych miejscach uplasowały się „essa/es” oraz „pogchamp”.

Nie mogło oczywiście zabraknąć ulubionej przez młodych… ortografii. Kolejnego dnia, w poniedziałek (22 lutego), wszyscy uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym oraz potyczkach językowych. Zarówno konkurs ortograficzny, jak i potyczki zostały zorganizowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i platform edukacyjnych. Zakres opracowanych zagadnień konkursowych obejmował szeroko rozumianą kulturę języka. Uczniowie musieli między innymi wykazać znajomość przysłów, związków frazeologicznych czy zasad ortografii. Wśród zadań pojawiły się również te związane z odmianą kłopotliwych form czasowników i rzeczowników („kotu” czy „kotowi”?). W tej części młodzież zachodziła również w głowę, który ptak jest stale smutny? jakiego zwierzęcia na pewno nie można oswoić? co ciągnie wilka do lasu?

– Po dzisiejszych obchodach Dnia Języka Ojczystego czuję niedosyt. Atmosfera była na tyle miła, że całkowicie zapomniałam o konkurencji w konkursie. Bardzo podobały mi się zadania związane z polskimi przysłowiamipowiedziała naszej redakcji Weronika Furza, uczennica klasy I w „Chrobrym”.

Tegoroczne obchody Dnia Języka Ojczystego w „Chrobrym” na długo zapadną młodzieży w pamięć. Organizatorom udało się połączyć pożyteczne z przyjemnym.

Szczegółowe informacje na temat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w „Chrobrym” znajdują się na fanpage’u szkoły: https://www.facebook.com/liceumchrobry

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!