Robiąc zakupy w Lidlu, warto zwracać uwagę na produkty z pomarańczową etykietę i podpisem „Kupuję, nie marnuję”. Obniżki dotyczą całego asortymentu, ale najczęściej spotkamy się z pieczywem w niskich cenach. Nic dziwnego, bo to właśnie świeży chleb i bułki należą do najszybciej tracących swoje walory produktów. Jak kupić je o połowę taniej? Wystarczy udać się do sklepu w odpowiednim czasie.

We wszystkich naszych sklepach po godzinie 21.00 w ramach akcji „Kupuję, nie marnuję” wybrane artykuły z „Piekarni w sercu Lidla” są sprzedawane o 50 proc. taniej. Codziennie przeceniane są słodkie i słone przekąski, a w soboty przed niedzielami niehandlowymi i w dni przedświąteczne obniżamy cenę chlebów, bułek oraz bagietek. Nasz autorski projekt „Kupuję, nie marnuję” ma na celu wsparcie sprzedaży produktów w pełni wartościowych, ale o zbliżającym się terminie przydatności do spożycia.

Następnym razem, kiedy będziecie planować zakupy, rozważcie wybranie się do Lidla wieczorem. To nie tylko gwarancja mniejszego tłoku i braku kolejek, ale też szansa na upolowanie pieczywa za pół darmo.