Nowa sieć dróg w zachodniopomorskim. Które drogi zmienią właściciela?

2020-03-17 10:34
Katarzyna Adamiak
2020-03-17 10:34

Najprawdopodobniej już w maju zmieni się sieć drogowa w zachodniopomorskim. Jakie zmiany w naszym regionie?

Zmiana sieci drogowej związana jest z oddaniem do użytku nowych odcinków S6 i S11. Zgodnie z przepisami tzw. „ustawy kaskadowej”, stare przebiegi dróg krajowych, przechodzą pod Zarząd Dróg Wojewódzkich. ZZDW oddaje natomiast część swoich odcinków powiatom.

Zmiany zostały zatwierdzone na ostatnim Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, który odbył się 12 marca.
- Nasze działania dostosowujemy do tego, jak zmienia się system dróg krajowych. Przyjęliśmy zasadę, że sieć dróg wojewódzkich musi stanowić zwartą całość i zachować ciągłość przebiegów. Także inwestycje planujemy w taki sposób, abyśmy mieli dobre połączenia z „krajówkami”. Wszystko po to, aby podróżować przez Pomorze Zachodnie bezpiecznie i komfortowo – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Zmiany w województwie następują łącznie na długości 156,6 kilometrów dróg. ZZDW przejmuje 66,9 km dróg krajowych, natomiast oddaje 89,7 km dróg wojewódzkich łącznie sześciu powiatom. Zmiany następują w powiatach: koszalińskim, kołobrzeskim, białogardzkim, szczecineckim, goleniowskim i gryfickim.

Dawna droga krajowa nr 6 nie będzie w całości zarządzana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Drogą wojewódzką zostanie odcinek między węzłem w Wicimicach, gdzie nowa S6 odbija w kierunku Kołobrzegu, a Koszalinem.

ZZDW oddaje natomiast pod Zarząd Dróg Powiatowych w Koszalinie 17,3-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 168 między Niedalinem i Wyszewem. Powiat koszaliński przejmuje też drogę wojewódzką nr 165, od starej DK11 do Mielna, a powiat kołobrzeski blisko 5,8-kilometrowy odcinek DW nr 102 między miejscowością Bezpraw a Kołobrzegiem. Pod Zarząd Dróg Powiatowych w Białogardzie trafia cała obecna DW nr 166 (łącznik pomiędzy Białogardem a starym przebiegiem DK6).

Na odcinku Goleniów – Wicimice, gdzie nowa S6 przebiega wzdłuż starego przebiegu DK 6, ZZDW przejmuje jedynie dwa niewielkie odcinki. W pobliżu Goleniowa przedłużona zostaje o blisko 2 kilometry droga wojewódzka nr 111, a w samych Płotach przejęcie ponad półkilometrowego fragmentu DK 6, pozwala na połączenie w jeden ciąg, dróg wojewódzkich nr 109 i 152.

Korekta sieci dróg następuje również w powiecie szczecineckim, gdzie oddana została do użytku obwodnica Szczecinka w ciągu przyszłej S11. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie przejmuje 1,4-kilometrowy odcinek dawnej krajowej 11-tki, który będzie przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 172 do zjazdu na obwodnicę. Pozostała część dawnej drogi krajowej znajdzie się w zarządach innych administracji drogowych.

Wszystkie procedury przejęcia dróg powinny zostać zakończone w maju, gdy zatwierdzi je wojewoda, a zapisy uprawomocnią się po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Wtedy kierowcy będą mogli zobaczyć na drogach nowe oznakowanie z nową numeracją dróg.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!