Noc Perseidów już dziś. Kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów?

2020-08-12 14:54
Katarzyna Adamiak
2020-08-12 14:54

Perseidy już cieszą oko. Jednak najwięcej spadających gwiazd można będzie zaobserwować już za kilka godzin. O której najlepiej patrzeć w niebo?

Spadające gwiazdy, czyli Perseidy w 2020 są aktywne od połowy lipca do niemal końca sierpnia. Jednak ich największa kulminacja przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Perseidy, to rój meteorów, pozostawionych przez kometę 109P/Swift-Tuttle, która każdego roku przecina orbitę Ziemi pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia i przemieszcza się pomiędzy gwiazdozbiorami Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Zjawisko, jakie wtedy powstaje, określane jest „spadającymi gwiazdami”, które można będzie podziwiać właśnie tej nocy. W ciągu jednej godziny może wtedy spadać nawet po sto takich obiektów.

Obserwacja Perseidów nie wymaga astronomicznego sprzętu, wystarczy gołe oko. Najlepiej znaleźć w okolicy miejsce, które jest najmniej oświetlone, by lampy nie świeciły w oczy. Im ciemniejsze - tym lepiej, bo więcej meteorów można wówczas dostrzec. Można patrzeć na całe niebo, przy czym najlepiej nie wpatrywać się w sam radiant (punkt na niebie, z którego meteory wydają się wylatywać), a na fragmenty nieba położone w odległości kilkudziesięciu stopni od niego (radiant Perseidów w okresie maksimum znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza).

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!