Niezwykły sposób upamiętnienia odzyskania niepodległości

2020-09-16 19:29
Karol Szumny
2020-09-16 19:29

Jan Lipiński, mieszkaniec Włodarki (gm. Trzebiatów), postawił niedaleko swojego domu rzeźbę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

-Historia Polski bardzo mnie ciekawi, a odzyskanie niepodległości to bardzo ważne wydarzenie. Chciałem w jakiś sposób przypomnieć o tej dacie, więc wpadłem na pomysł, aby przy drodze postawić rzeźbę polskiego Orła. Stwierdziłem jednak, że sama postać orła może być nieco osamotniona, więc pod orłem znalazła się biało-czerwona mapa Polski. Zamówienie zrealizował jeden z trzebiatowskich rzeźbiarzy.
Jak można dostrzec orzeł, znajdujący się na rzeźbie, to orzeł z 1919 roku.
-To oczywiście nawiązanie do roku 1918, ale nie tylko. Orzeł sprzed 100 lat bardziej mi się podoba, symbolizuje waleczność. Często na niego spoglądam.
Pan Lipiński zaznacza także, że martwi go nieznajomość historii przez młodzież i dzieci.
-Nie chciałbym, aby historia została zapomniana. Młodzież często nie zna tak ważnych dat, pytają mnie, co ten orzeł symbolizuje. Nie wiedzą podstawowych rzeczy. Kiedyś ludzie walczyli o wolność, chcieli, aby żyło się lepiej i za to należy się im pamięć.
Jan Lipiński otrzymał również podziękowanie od Kancelarii Premiera oraz od Kancelarii Prezydenta za ten patriotyczny gest. My również dziękujemy i dbajmy, aby historia nie została zapomniana.

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

XYZ

odpowiedz
16.09.2020 20:02

Nie żebym się czepiał ale II RP chyba miała inny układ granic. Historycznie nie ma w tym ani ładu ani składu.

Leszek

odpowiedz
17.09.2020 08:36

XYZ czepiasz się Jan Lipiński też się różni i nikomu to nie przeszkadza. W tym miejscu brakuje tylko Krzyża z którym od ponad 1000 lat związana jest Polska.

inka

odpowiedz
17.09.2020 12:25

Tak trzymać .BRAWO PATRIOCI.NIE- DLA SPRZEDAWCZYKÓW.