Nie jesteś pewien, jakie grzyby zebrałeś? Zapytaj grzyboznawcy
Trwa sezon na grzyby. Sprawdź, jak bezpiecznie je zbierać i czego w żadnym wypadku nie robić. W razie potrzeby skonsultuj się z grzyboznawcą.
Sezon grzybowa już trwa. Jak ustrzec się przed popełnieniem błędu podczas grzybobrania? Co zrobić, jeśli dojdzie do zatrucia? Oto porady Sanepidu, o których musi pamiętać każdy grzybiarz:
Przede wszystkim należy zbierać grzyby z daleka od zakładów produkcyjnych, przy drogach itd. bo wchłaniają metale ciężkie oraz inne zanieczyszczenia i tylko te, które znamy. Warto też posiłkować się atlasem grzybów. W przewiewnych koszykach (reklamówki zaparzają grzyby, które później szybciej się psują) początkujących grzybiarzy powinny lądować, tylko te z rurakami, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących.
Należy też unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – gatunki śmiertelnie trujące np. muchomor sromotnikowy, muchomor wiosenny mają przyjemny, słodkawy smak).
W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące, czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gryficach. Tu ważne jest, aby na konsultacje z grzyboznawcą wcześniej umówić się telefonicznie.
W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, skurczy mięśni, podwyższonej temperatury, po spożyciu grzybów, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!