„Nazywam się miliard”. Znów zatańczą na Placu Zwycięstwa

2020-02-05 9:46
Katarzyna Adamiak
2020-02-05 9:46

Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko „TAK” oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt. To musi się stać oczywiste – to tytuł tegorocznego happeningu w ramach akcji „One Billion Rising” - „Nazywam się Miliard”.

Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że  seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła powiedzieć “tak” lub odmówić?

Dlatego w 2020 roku tematem wiodącym akcji w Polsce jest znów kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy!

Tylko „TAK” oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt.To musi się stać oczywiste.

O akcji:
Polska przyłączyła się do akcji "One Billion Rising", która po raz pierwszy miała miejsce w Walentynki - 14.02.2013. Wzięło w niej udział ponad 200 państw w tym Polska. One Billion Rising to: - globalny protest; - zaproszenie do tańca; - wezwanie do mężczyzn i kobiet, by odmówili wspierania status quo póki gwałt i kultura gwałtu nie odejdą w przeszłość; - akt solidarności, - unaoczniający kobietom powszechność ich walki i ich siłę w liczbach; - odmowa zaakceptowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt jako zgodnych z koleją losu; - nowa epoka i nowy sposób bycia. Polska akcja nosi nazwę "NAZYWAM SIĘ MILIARD". Do akcji dołączają kolejne miasta, by zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet!!!

W Gryficach finał odbędzie się w Walentynki 14 lutego o godz.15.30 na Placu Zwycięstwa w Gryficach.  Bezpłatne spotkania z nauką układu tanecznego odbędą się 11 i 13 lutego o godz. 19.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!