Nasi uczniowie manifestowali prawa dziecka

2022-11-21 13:31
Karol Szumny
2022-11-21 13:31

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka ulicami Trzebiatowa przeszedł dziś Niebieski Marsz. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół z powiatu gryfickiego oraz przedszkolaki.

ZDJĘCIE 1 z 16

Niebieski Marsz rozpoczął się dzisiaj o godzinie 10:30. Uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także przedszkolaki przeszli ulicami Trzebiatowa. W rękach nieśli transparenty oraz niebieskie balony.

Po manifestacji uczestnicy ponownie spotkali się pod Ratuszem, gdzie wysłuchano piosenki o prawach dziecka. Następnie przemawiali: wiceburmistrz Trzebiatowa – Grzegorz Olejniczak –oraz dyrektor Zespołu Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie – Jadwiga Jaworska.

- To spotkanie dzisiaj na tym placu przed Ratuszem to manifestacja praw dziecka, czyli was. Praw, o które możecie publicznie zawalczyć i pokazać, że walczycie o te prawa dla dzieci na całym świecie. Występujecie dzisiaj również w imieniu tych, którzy nie mają takiej możliwości, bo latają nad nimi rakiety lub muszą chować się w bunkrach. Manifestujecie w imieniu również tych, którzy nie mają rodziców i są w sierocińcach i nie mogą swojego dzieciństwa normalnie przeżywać ­mówił Grzegorz Olejniczak.

- Mam nadzieję, że manifestujecie również prawa tych dzieci, które jeszcze nie mogą się o swoje prawa dopominać. Tak jak było w tej piosence: „Mam prawo być”, od początku podkreślił.

- Jestem dumny, że mimo chłodu i zimowej aury jesteście zjednoczeni, żeby dopominać się o swoje prawa. Zauważyłem na jednym z plakatów nie tylko „prawa”, ale również „obowiązki”. Ważne jest właśnie, żeby była między tym równowaga. Życzę wam, aby udało się wam w swoim życiu tę równowagę znaleźć. Apeluję również do dorosłych, aby te prawa dzieci były dostrzegane i respektowane podsumował wiceburmistrz Trzebiatowa.

Po wystąpieniu wiceburmistrza do uczniów zwróciła się dyrektor ZS im. Zbigniewa Herberta.

- Znajomość przez dzieci praw dziecka jest bardzo ważna. Dzieci powinny znać swoje prawa i je rozumieć oraz powinny świadomie z nich korzystać. Rolą szkoły jest upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka. Uważamy, że nie jest to skierowane przeciwko dorosłym ani rodzicom. To właśnie rodzice, prawni opiekunowie czy nauczyciele powinni pamiętać, że zarówno prawa dziecka, jak i prawa dorosłych się wzajemnie uzupełniają w myśl naszej konstytucji powiedziała Jadwiga Jaworska.

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Zofia

odpowiedz
21.11.2022 13:44

Szkoda, że dzieciom wpaja się tylko hasła o ich prawach.... A co z obowiązkami? Zapraszam przed ratusz zobaczyć jaki porządek pozostawili po sobie manifestujący... cóż..dorośli posprzątają.

Ewa

21.11.2022 13:44

Zgadzam sie!!! Totalny syf zostawili, proponuję jutro to posprzatać w ramach "poprawin" po marszu

Janek

21.11.2022 13:44

Kultura osobista dziecka to obraz mamy i taty. To wynosi się z domu. Rodzice to Wasze dzieci zostawiły syf.

21.11.2022 17:13

Och, jak te biedne dzieci są w Polsce prześladowane są głodzone, nie mają dachu nad głową,muszą pracować, muszą walczyć w oddziałach watażków itd, itp s u nas klasówki robią, straszne i potworne.

Prawo dzieci

21.11.2022 17:13

A gdzie obowiązki dzieci ?

Kroll

odpowiedz
22.11.2022 10:12

Kur... a kiedyś w podstawówce dostał człowiek liścia od nauczyciela i nikt do nich nie miał pretensji, a teraz te gówniarze nie mają szacunku do nauczycieli a oni nie mają prawa ich pizgnąć w cymbał bo zaraz psy i prokurator. Masakra

Mirek

odpowiedz
21.11.2022 19:54

A kto prawa te zabiera ! Zapytajcie się dzieci z Ukrainy . Kto niszczy życie. I wszystko stary komunista i lewak . Putin

22.11.2022 10:12

A była mow a o dzieciach na granicy z Białorusią? A co z dziećmi w obozach dla uchodźców? Już zamieciono wszystko pod dywan a ci ludzie, w tym dzieci tam są. Czy ktoś o nich myśli? One też uciekły od wojny.

trzebiatowianka

odpowiedz
21.11.2022 14:11

brawo młodzież, walczcie bo jestescie przyszłoscią narodu, wspaniały przemrarsz w asyscie szkoły mundurowej

do trzebiatowianki

21.11.2022 14:11

Ja dziękuje taką przyszłość narodu - utoniemy w śmieciach! zapraszamy posprzątać z rynku i z trasy przemarszu poprzebijane balony.... syf.

Bolo

21.11.2022 14:11

To zapierdalaj teraz posprzątać po tych cudownych, biednych dziaciaczkach. Tfuuuu na ryj.