Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” za nami

2021-09-04 19:45
Redakcja
2021-09-04 19:45

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach po raz kolejny przystąpili  do Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Tym razem młodzież oraz zaproszeni goście czytali tragifarsę kołtuńską Gabrieli Zapolskiej – „Moralność pani Dulskiej”.

ZDJĘCIE 1 z 8

Spotkanie na gryfickim Placu Zwycięstwa spotkało się z zainteresowaniem nie tylko młodzieży. W akcję włączyli się rodzice uczniów, mieszkańcy Gryfic oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycił uczestników Waldemar Wawrzyniak. Wicestarosta Powiatu Gryfickiego rozpoczął czytanie utworu G. Zapolskiej, wcielając się w rolę tytułowej Dulskiej. Wybrane fragmenty dramatu Zapolskiej odczytywali uczniowie, nauczyciele oraz harcerze ze Związku Drużyn ZHP „Rega” w Gryficach.

Szczególne zaciekawienie uczestników wzbudziły krótkie inscenizacje teatralne. Młodzież opracowała – oczywiście na kanwie lektury – scenariusz, w którym bohaterowie sztuki zostali osadzeni w czasach współczesnych, bowiem siłą utworu Zapolskiej jest jej uniwersalizm. „Moralność pani Dulskiej”   skłania do refleksji o moralnej kondycji człowieka współczesnego. Tragikomiczna kreacja bohaterów i koncepcja ich życia – oparta  na obłudzie, hipokryzji, kulcie mamony, egoizmie i wypieraniu słabszych przez silniejszych – to swego rodzaju literacki dokument życia społecznego na początku XX wieku, z którym łączy nas dzisiaj więcej, niż mogłoby się to wydawać.

Na zakończenie wydarzenia społeczność „Chrobrego” przygotowała krótki quiz z lektury. Wszyscy uczestnicy konkursu i całej imprezy spisali się na złoty medal!

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mieszkaniec...

odpowiedz
06.09.2021 21:53

No nie mówcie że Ącki nie czytał........

Chotelarz

odpowiedz
07.09.2021 14:07

Ącki czytałeś?Powątpiewam, że ten człowiek potrafi czytać!!!!Siedział w oślej ławce i prosił Boga,aby nie wywołano go do odpowiedzi !!!