„Nad Niemnem” nie tylko w języku polskim! Narodowe Czytanie 2023 w „Chrobrym”

2023-09-09 11:22
Karol Szumny
2023-09-09 11:22

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i polską literaturę – Narodowym Czytaniu. W tym roku Polacy w kraju i za granicą czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – powieść, która zachwyca nie tylko obszernymi, plastycznymi opisami nadniemeńskiej przyrody, ale również panoramicznym obrazem polskiego społeczeństwa.

ZDJĘCIE 1 z 5

Młodzież i nauczyciele liceum zrobili wszystko, aby ten dzień był wyjątkowy i zadbali o odpowiednią scenerię oraz oprawę muzyczną wydarzenia. Nie zabrakło typowych wiejskich rekwizytów czy strojów z epoki „pary i eklektyczności”. Jednak w centrum uwagi był oczywiście sam tekst. Mimo wysokiej temperatury, uczestnicy świetnie poradzili sobie ze szczegółowymi opisami świata przedstawionego tego powieściowego giganta, uatrakcyjniając dodatkowo dialogi bohaterów o elementy aktorskie. Nietypowym i ciekawym punktem programu był udział młodzieży ukraińskiej w wydarzeniu, która zaprezentowała fragmenty utworu w swoim rodzimym języku.

Książka Elizy Orzeszkowej (nie bez powodu dwukrotnie nominowanej do literackiego Nobla) to narracyjny gigant, przez wielu krytyków literackich uznawana za jedno z najważniejszych powieści pozytywizmu i estetyczna rozrywka bardziej w stylu literackiego zen niż thrillera napakowanego akcją. W lekturze zachwycają przede wszystkim obszerne, realistyczno-impresjonistyczne opisy litewskiej przyrody, które oddziałują na nasze zmysły i wyobraźnię. Obrazowe opisy przyrody zabierają czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni, sprawiają, że wspólnie z narratorem wędrujemy nad tytułowym Niemnem, zatracamy się w pięknie litewskiej natury i wspólnie z narratorem wędrujemy po polach i lasach pełnych zbóż. To podróż, w którą warto się wybrać, szczególnie dzisiaj, w dobie konsumpcjonizmu i pogoni za pieniądzem. Jednak „Nad Niemnem” urzeka nie tylko plastycznymi opisami przyrody. Do szpiku kości prawdziwa historia bohaterów, która ciągnie się niczym stara baśń, elementy mitologizacji postaci i przestrzeni, gloryfikacja życia na wsi i bardzo wyraźne konstrukcje postaci sprawiają, że każdy czytelnik znajdzie w tym utworze coś dla siebie.

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 r. przez Bronisława Komorowskiego (czytano wówczas „Pana Tadeusza”) i do dziś jest kontynuowana przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP.  Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury.

Przypomnijmy, że „Chrobry” od wielu lat bierze udział w akcji. W 2015 roku uczniowie czytali „Lalkę” B. Prusa, w 2016 roku „Quo vadis” H. Sienkiewicza, w 2017 r. „Wesele” St. Wyspiańskiego, w 2018 „Przedwiośnie” S. Żeromskiego, w 2021 r. „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej, a rok temu – „Ballady i romanse” A. Mickiewicza.

Mariusz Rakoski

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!