„Na wnuczka” i „Na policjanta”. Oszuści próbują wyłudzać pieniądze od starszych osób!

2021-03-16 17:32
Redakcja
2021-03-16 17:32

Policjanci apelują i ostrzegają seniorów przed oszustami działającymi najczęściej metodami „na policjanta” lub „na wnuczka”.

Mimo nieustannych apeli policji o rozwagę i ograniczone zaufanie zdarzają się sytuację, kiedy starsi ludzie przekazują pieniądze oszustom.

Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i ograniczone zaufanie. Przypominają także, że policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymana przestępcy - oszustwa.

Jeżeli tylko mamy do czynienia z taką prośbą, telefoniczną czy w kontakcie osobistym, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. W takim przypadku natychmiast kontaktujmy się z policją osobiście w najbliższej jednostce policji lub tlefonicznie dzwonią na nr 112, po upewnieniu się, że rozmowa z oszustem została przez nas przerwana.

Policja po raz kolejny przypomina:

• zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania",
• pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
• ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
• zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
• pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
• zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.

źródło: www.zachodniopomorka.policji.gov.pl

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Jack

odpowiedz
20.03.2021 09:01

Tyle się mówi o tych oszustwach na wnuczka i policjanta, policja wielokrotnie przypomina że żaden funkcjonariusz nie przyjmuje pieniędzy do celów operacyjnych, a seniorzy dalej dają się nabrać, a później płaczą że stracili oszczędności swojego życia.Dziadkowie i babcie obudźcie się wreszcie