Most bez właściciela. Co dalej z przeprawą w Mrzeżynie?

2021-07-20 15:44
Adam Litwinowicz
2021-07-20 15:44

Most, który łączy Mrzeżyno z tak zwanym osiedlem „za Regą”, powstał wiele lat temu, aby służyć przede wszystkim jednostce wojskowej znajdującej się po zachodniej stronie miejscowości. Z inicjatywy burmistrza Trzebiatowa odbyło się spotkanie podmiotów odpowiedzialnych za stan techniczny tej strategicznej budowli.

Most przebiegający nad rzeką Regą w Mrzeżynie nie jest w najlepszym stanie technicznym. Jednopasmowa jezdnia jest utrapieniem dla turystów chcących po nim przejechać. W trzebiatowskim magistracie odbyło się spotkanie podmiotów w szczególny sposób z niego korzystających. Na spotkaniu obok władz gminy Trzebiatów obecni byli przedstawiciele jednostki wojskowej w Mrzeżynie, Lasów Państwowych oraz Starostwa Powiatowego w Gryficach.
Na chwilę obecną Właściciel mostu nie jest określony. Wiadomo jednak, że leży on w ciągu dróg wewnętrznych, które stanowią własność Skarbu Państwa. Na jednym brzegu Regi jest to własność Skarbu Państwa we własności Lasów Państwowych, z drugiej Starostwa Powiatowego. W związku z tym, że nie udało się ustalić właściciela, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w sprawie utrzymania tego mostu starał się obowiązki nałożyć na gminę Trzebiatów. Są to prace, które należy wykonać, aby dalej bezpiecznie ten most użytkować przynajmniej przez najbliższe 5 lat. Od tych decyzji gmina złożyła odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który bada zarówno zakres prac, które nakazał jego powiatowy odpowiednik, jak i również rozpatruje kwestie-kto powinien te prace, w tym istniejącym moście wykonać. Być może tą sprawą będzie musiał zająć się Sąd. W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że most jest własnością tego, kogo są drogi przylegające do danej przeprawy.

Infrastruktura ważna dla wszystkich


Wszyscy obecni na spotkaniu wspólnie zaznaczyli, że remont, a może jego przebudowa jest konieczna. Obecny na spotkaniu radny Edward Krychowiak, przewodniczący „Osiedla za Regą” zwrócił uwagę, że z mostu każdego dnia korzystają dziesiątki osób-szczególnie mieszkańcy osiedla oraz żołnierze z pobliskiej jednostki. Jego zdaniem most wybudowany w przeszłości miał służyć do innych celów, a zupełnie inna sytuacja jest obecnie. Mowa tu przede wszystkim o wzmożonym ruch pojazdów szczególnie w czasie sezonu wakacyjnego. Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa zaznaczył, że z otrzymanej informacji z Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że można liczyć na wsparcie z resortu. Pomoc deklarują również władze Lasów Państwowych. Pojawia się jednak jeden problem. Nadal nie wiadomo, kto jest właścicielem tej strategicznej budowli i kto miałby prowadzić prace związane z jego przebudową. Waldemar Wawrzyniak, wicestarosta Powiatu Gryfickiego zaznaczył, że w środę odbędzie się spotkanie starosty z wojewodą i jednym z poruszanych tematów będzie właśnie kwestia mrzeżyńskiego mostu. Bo jak dodał, instytucją odpowiedzialna z ramienia Skarbu Państwa w związku z tą inwestycją jest właśnie Urząd Wojewódzki.

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

NiI

odpowiedz
22.07.2021 13:03

STAROSTWO POWIATOWE W GRYFICACH Wydział Nieruchomości i Inwestycji 72-300 Gryfice, ul. Dworcowa 23, tel. fax (91) 38 42 407 I N F O R M A C J A Most w Mrzeżynie Most na rzece Redze posadowiony jest na czterech działkach, czterech różnych podmiotów: 1. od zachodu na działce 1/116 obr,. Mrzeżyno 2 , której właścicielem jest Gmina Trzebiatów, 2. działka 51/2 obr. Mrzeżyno 2 , rzeka Rega, której właścicielem jest Skarb Państwa w trwałym zarządzie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, obecnie zadania przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie 3. działka 352/23 obr. Mrzeżyno 1 , której właścicielem jest Zakład Gminny „Mrzeżyno” Spółka z ograniczona odpowiedzialnością , 4. działka 380/1 obr. Mrzeżyno 1, działka o nieuregulowanym stanie prawnym, której właścicielem w dniu dzisiejszym jest Skarb Państwa.

MR

22.07.2021 13:03

No i co z tego? Działki działkami, a most jest budowlą do której nikt się nie chce przyznać. Proszę poczytać wyroki sadów, że własność działek nie decyduje o tym, kto jest właścicielem mostu. Ciekawe czy jakby go ktoś rozpirzył w drobny mak, to wtedy znajdzie się właściciel? Do wiadomości: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO,ŻE COŚ JEST NICZYJE! Skoro most nie ma ustalonego właściciela, powinien ustalić go już dawno na wniosek gminy sąd! Przypuszczać należy również, że nie ma on właściciela gdyż jest tzw. mieniem poniemieckim, do którego zastosowanie mają przepisy o nacjonalizacji takiego mienia- czyli, że jego właścicielem z mocy prawa jest skarb państwa, którego przedstawicielem jest zarówno starosta jak i wojewoda, który powinien już dawno wydać w tej sprawie odpowiednią decyzję i rozstrzygną w oparciu o obowiązujące przepisy czy jego właścicielem jest gmina, powiat, województwo czy też może inny podmiot n. PGW Wody Polskie. Zgodnie z Art. 7. ustawy o samorządzie gminnym [Zadania własne gminy] gmina już ponad 20 lat temu powinna uregulować tę sprawę. Dodam do tego, że powiat również ma w swoich zadaniach zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie bezpieczeństwa obywateli! Art. 7. ustawy o samorządzie gminnym [Zadania własne gminy] 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: 1)ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej; 2)gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego; 14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli ...........

Andrzej

22.07.2021 13:03

A jeszcze te zniszczone karty z IPN ,Dżozef myśli że mieszkańcy zapomnieli,ta biała koszulka i garniturek tego nie wytłumaczą.

Andrzej

odpowiedz
25.07.2021 22:31

A przecież ci co namawiali żeby głosować na Jòzka to sugerowali że to będzie Jòzef Kazimierz Odnowiciel.I oszukali wyborcòw szkoda że nas nabrali Mirki itd.Drugi raz nas nie nabierzecie!

Olo

odpowiedz
21.07.2021 10:24

Àle w czym problem oddac ten most deweloperowi wyremontuje I bedzie pobieral myto za przeprawe I gitara

Nikoś

odpowiedz
20.07.2021 16:35

Cała gmina nie ma dobrego zarządcy i to efekty rządów Józefa D.

Leszek

20.07.2021 16:35

czy jak będzie inny burmistrz to most zrobi ?, a było przed Domańskim 4 i nie dali rady, bo to kwestia pieniędzy i to co najmniej 6 mln.a może i więcej Wojsko przez dziesiątki lat tłukło się po tym moście i to wielkim i ciężkim sprzętem, to i mogliby nam pomóc a wczasowicze to w 90% używa mostu sprzętem lekkim