Młodzież z Europy o demokracji. Erasmus + w „Chrobrym”

2022-04-13 10:38
Redakcja
2022-04-13 10:38

W niedzielę, 9 kwietnia 2022 roku, społeczność Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach pożegnała uczestników mobilności w ramach programu Erasmus+. Przez tydzień szkoła gościła uczniów i nauczycieli z placówek  z Włoch, Macedonii Północnej i Bułgarii. Młodzież pracowała nad tematami związanymi z demokratycznymi procedurami, poznając w teorii i praktyce funkcjonowanie demokracji na poziomie lokalnym i krajowym.

ZDJĘCIE 1 z 11

Dyrektor szkoły, Pani Jolanta Folwarska, ogłosiła otwarcie mobilności podczas uroczystej ceremonii w Centrum Rozrywki Rodzinnej „Kapitol” w Gryficach. Uczestnicy projektu „Wake up your school – become an active citizen!” zaprezentowali cele projektu, dotychczasowe działania oraz szkoły partnerskie. Uroczystość uświetniły występy Magdaleny Kasprzak oraz Zespołu Tańca Ludowego.

W trakcie ośmiodniowego pobytu młodzież wzięła udział w różnorodnych zajęciach, m.in. w: warsztatach na temat procedur demokratycznych; debacie okrągłego stołu na temat zagrożeń demokracji (z udziałem Dyrektora szkoły – Pani Jolanty Folwarskiej,  wójta gminy Brojce – Pana Michała Zinowika oraz przedstawiciela rodziców, Pani Ewy Polniak); konwersatorium na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego na temat Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej; oraz symulacji wyborów przewodniczącego samorządu szkolnego. Młodzież spotkała się również z przedstawicielami Zarządu Województwa, reprezentantami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie oraz wysłuchała interesującego wykładu dr. hab. Bartłomieja H. Toszka na temat samorządu lokalnego w Polsce oraz funkcjonowania  samorządu wojewódzkiego na Pomorzu Zachodnim. Największe zainteresowanie uczestników mobilności wzbudziło spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowego Sejmiku, którzy odpowiadali na pytania o procedury wyboru do Sejmiku, skład Sejmiku, działania na rzecz aktywizacji młodych ludzi oraz wsparcie ze strony struktur samorządowych. Dyskusja i rozmowy trwały jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu spotkania.

Najważniejszym punktem programu była wizyta w Sejmie. Podczas wycieczki uczestnicy mobilności dowiedzieli się między innymi, jak funkcjonuje polski parlament, w jaki sposób podejmowane są decyzje, jaka jest rola marszałka sejmu i komisji sejmowych, jakie są obowiązki posłów. 

Uczestnicy mobilności poznawali także polskie dziedzictwo kulturowe. Młodzież zwiedziła najciekawsze zakątki Szczecina oraz stolicy Polski – Warszawy. Wiele radości sprawiły młodzieży warsztaty tańca ludowego. Uzupełnieniem wymiany było zwiedzanie dwóch wystaw: wystawy „Da Vinci Multi – sensory Exhibition” w Pałacu Kultury i Nauki oraz stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tygodniowa wymiana była bardzo intensywna i przyniosła wiele wrażeń. Była okazją do pogłębienia wiedzy na temat demokracji i demokratycznych procedur, ćwiczenia umiejętności wystąpień publicznych, wyrażania opinii i argumentowania. Młodzież podnosiła swoje kompetencje językowe. Warto podkreślić, że wszystkie zajęcia były przygotowane i prowadzone przez uczestników mobilności z „Chrobrego”. Wymiana pozwoliła nawiązać wiele przyjaźni. Zdobyte doświadczenie pozostanie w uczestnikach na długie lata.

Elżbieta Prokop, Mariusz Rakoski

 

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!