Młodzież pojedzie do Brukseli! Rozmawiamy z jednym z laureatów

2024-02-26 17:33
Karol Szumny
2024-02-26 17:33

45 osób ma szansę pojechać do Parlamentu Europejskiego w ramach konkursu „Kierunek Bruksela” organizowanego przez Urząd Marszałkowski. Pewne miejsce w autokarze ma m.in. uczeń gryfickiego „Chrobrego” – Przemysław Pudo – który opowiedział nam o konkursowych zmaganiach oraz o swoim przedwyjazdowym nastawieniu.

Przemysław Pudo pojedzie do Brukseli

Konkurs „Kierunek Bruksela” organizowany jest przez Urząd Marszałkowski. W każdej szkole, która uczestniczy w konkursie, wyłaniani są trzej laureaci, którzy najlepiej wypełnią test wiedzy o Unii Europejskiej. Jednym z nich jest Przemysław Pudo, uczeń LO z Oddz. Dwujęz. im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, z którym rozmawialiśmy na temat tego osiągnięcia.

- Od zawsze interesowała mnie historia i WOS. Interesuje się również polityką. Na bieżąco śledzę informacje dotyczące Polski i świata. O konkursie dowiedziałem się około dwa tygodnie temu. Nie przygotowywałem się jakoś specjalnie. Tematy były w kręgu moich zainteresowań – opowiada Przemysław Pudo.

- Do konkursu przystąpili uczniowie klas trzeciej i czwartej Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Test składał się z pytań otwartych i zamkniętych. Pytań było sporo, nie pamiętam konkretnej liczby. Było ich około 40. Test do łatwych nie należał. Były zarówno pytania banalnie proste, ale były również i takie, na które i ja nie znam odpowiedzi. Obiecuję, że doszkolę się przed wyjazdem. Przepustkę do wyjazdu uzyskały trzy osoby z mojej szkoły, które uzyskały najwyższy wynik. Razem ze mną do Brukseli pojedzie mój kolega z klasy Marcel Hagaj i koleżanka z klasy trzeciej LO Zofia Zelwak – tłumaczy laureat.

Jak mówi Przemek, wygrana w tym konkursie bardzo go podbudowała i pokazała, że jego zainteresowania otwierają przed nim wiele możliwości.

- Jestem szczęśliwy. Jestem tegorocznym maturzystą, więc przede mną matura, a potem, mam nadzieję, wymarzone studia (myślę o prawie lub stosunkach międzynarodowych). Wygrana w tym konkursie bardzo mnie podbudowała. Pokazała, że moje zainteresowania otwierają przede mną wiele możliwości. Cieszę się na wyjazd do Brukseli. Będę mógł z bliska zobaczyć budynek Parlamentu Europejskiego. Liczę na spotkanie z europosłami, którzy będą reprezentować Polskę po tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Dziękuję Panu marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi za wspaniały pomysł i inicjatywę konkursu. To jest bardzo cenna lekcja dla mnie i moich rówieśników. Chciałbym również podziękować moim paniom, które zaszczepiły we mnie pasję do WOS-u: pani Elżbiecie Szymańskiej i pani Elżbiecie Prokop – powiedział Przemysław Pudo.

Wyjazd do Brukseli odbędzie się we wrześniu bieżącego roku.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!