Młodzież jest w coraz gorszej kondycji fizycznej. Niepokojący raport
94 proc. uczniów posiada niewystarczający poziom kompetencji ruchowych – wynika z badania realizowanego w ramach programu „WF z AWF: Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”. Wykazano też, że w okresie ostatnich 10 lat dzieci stały się cięższe średnio od 2 do 4 kilogramów. Problem pojawia się też ze skakanką czy poprawnym kozłowaniem piłki.
Niepokojący raport o kondycji polskiej młodzieży
Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej przebadała w 2023 roku 2058 uczniów i uczennic. Miało to miejsce zarówno w dużych aglomeracji miejskich, jak i mniejszych miastach oraz wsiach. Badanie odbywało się w ramach programu „WF z AWF: Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”, który jest inicjatywą realizowaną przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W badaniu analizowano tzw. fundamentalne umiejętności ruchowe w sporcie.
Problemy ze skakanką czy kozłowaniem piłki
Niestety, badania wskazują na alarmująco niski poziom umiejętności ruchowych wśród uczniów szkół podstawowych. Michał Banaś z AWF w Białej Podlaskiej przekazał w rozmowie z Interią, że 94 proc. badanych dzieci ma niewystarczający poziom kompetencji ruchowej, tylko 11 proc. dzieci potrafi skakać na skakance, 74 proc. nie potrafi kozłować piłki, a 94 proc. dzieci z klas 1-3 nie potrafi piłki prawidłowo rzucić i chwycić.
Ponadto, u 20-25 proc. chłopców i 15-17 proc. dziewcząt zdiagnozowano występowanie otyłości brzusznej. Zanotowano też istotny spadek wydolności krążeniowo-oddechowej.
„Każdy ruch jest ważny”
- Wydaje mi się, że więcej osób potrafi skakać na skakance, ale jeśli chodzi o poziom aktywności fizycznej wśród młodzieży, to rzeczywiście z roku na rok się on pogarsza – zauważa Maksymilian Boruk, nauczyciel wychowania fizycznego w LO z Oddz. Dwujęz. im. Bolesława Chrobrego w Gryficach.
- Obecnie młodzież poświęca zbyt dużo czasu na smartfony i komputery. Kiedyś częściej wychodziło się na świeże powietrze i spędzało tam czas w aktywny sposób. Jako nauczyciel wychowania fizycznego staram się dostosowywać tematykę lekcji tak, aby jak najwięcej uczniów uczestniczyło w zajęciach. Pamiętajmy, że niezależnie, czy jest to koszykówka, siatkówka czy skakanie na skakance, to każdy ruch pozytywnie oddziałuje na nasz organizm. Jakakolwiek aktywność fizyczna jest ważna – podkreśla Maksymilian Boruk.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!