MIKOŁAJOWY BIEG POWIATU GRYFICKIEGO – ZAPOWIEDŹ, REGULAMIN I CIEKAWOSTKI O BIEGANIU

2022-12-03 10:56
Redakcja
2022-12-03 10:56

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej dostępnych form aktywności fizycznej. Sport ten można uprawiać wszędzie – w mieście, w parku, w lesie, a nawet korzystając z bieżni elektrycznej na siłowni czy w domu. Ta lubiana dyscyplina zyskała już nawet swoją ekstremalną wersję, nazywaną biegami ekstremalnymi. Aktywność ruchowa jest ważna na każdym etapie ludzkiego życia, choć w okresie dorastania jest szczególnie kluczowa. Łatwość uprawiania sportów biegowych i ich pozytywny wpływ na rozwój fizyczny, ale i mentalny młodego organizmu to wystarczające powody do promowania tej dyscypliny. Dlatego inicjatywy polegające na organizowaniu zawodów biegowych to świetny pomysł.

 

Garść ciekawostek

Kultura organizowania biegów w małych i dużych społecznościach sięga zarania dziejów ludzkości. Przygoda z bieganiem często zaczyna się na podwórkach, a może skończyć nawet na olimpiadzie. Bieganie jako dyscyplina sportowa wzbudza emocji, nie tylko wśród kibiców, ekspertów sportowych, ale też coraz częściej bukmacherów, którzy uwzględniają sporty biegowe w swojej ofercie. Kibice korzystają z tej dodatkowej rozrywki, jaką jest obstawianie wyników zawodów biegowych. Dawniej bukmacherzy koncentrowali się na biegach głównie podczas Olimpiad oraz mistrzostw lekkoatletycznych, teraz doszły do tego jeszcze maratony, a także biegi ekstremalne. Ranking legalnych i profesjonalnych zakładów sportowych znajduje się tutaj - Probukmacher.pl

Czy bieganie może być stylem życia? Istnieje plemię Tarahumara, dla którego bieganie jest sposobem na życie i jego sensem. Inaczej nazywani Raramuri, czyli biegacze, liczą około 70 tysięcy osób i zamieszkują stan Chihuahua w Meksyku. Zawsze biegają boso i słyną z niezwykłej wytrzymałości, dzięki maksymalnej wydolności i wykorzystaniu ergonomii ludzkiej stopy. Wykorzystują te atuty w tak zwanym polowaniu uporczywym, a bieganie towarzyszy im także jako element tradycyjnych zawodów sportowych. Dzięki temu żyją długo i zdrowo.

Zdrowe bieganie

Badania dowodzą, że bieganie przynosi wiele korzyści dla zdrowia, utrzymując układ mięśniowo-szkieletowy w dobrym stanie, zmniejszając ryzyko wystąpienia cukrzycy, problemów z nadciśnieniem czy cholesterolem, a także chorób sercowo-naczyniowych. Pomaga też spalić tkankę tłuszczową, wyrobić sylwetkę i zarysować najbardziej zaangażowane mięśnie. Pobudza również krążenie i poprawia ukrwienie skóry, co procentuje napiętym, odmłodzonym i pozbawionym cellulitu naskórkiem. Bieganie przyspiesza usuwanie toksyn i nadmiaru wody z organizmu. Pierwsze efekty wygładzonej skóry pojawiają się już po tygodniu regularnego trenowania. Po dwóch tygodniach widać już zauważalne zmiany, mięśnie nóg i pośladków wzmacniają się i zarysowują. Spalane kalorie dzięki regularnym ćwiczeniom biegowym powodują redukcję masy ciała i poprawiają wydolność organizmu. Mało jest tak skutecznych sposobów na prowadzenie zdrowego trybu życia.

Gryf Arena

Starosta Gryficki Ryszard Chmielowicz zaprasza w niedzielę 4 grudnia na Mikołajowy Bieg Powiatu Gryfickiego. Wydarzenie to rozpocznie się o godzinie 12:00 przy hali Gryf Arena w Gryficach, udział w nim jest bezpłatny, dlatego obowiązuje limit 100 uczestników. Głównymi organizatorami są PLMKS Chrobry Gryfice i Starostwo Powiatowe w Gryficach, natomiast współorganizatorzy to Powiatowe Centrum Sportu, Rekreacji i Promocji w Gryficach i Pomorze Zachodnie. Biegi rozpoczną się w samo południe, biuro zawodów będzie natomiast czynne od godziny 10:30. W zawodach może uczestniczyć każdy zawodnik zgłoszony przez rodzica lub opiekuna. Zgłoszeń dokonuje się za pośrednictwem specjalnego formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia internetowe odbywają się do 1 grudnia do godziny 20.00 i nic nie kosztują – bieg jest bezpłatny. Na każdego uczestnika czeka medal, poczęstunek na słodko oraz mikołajowy napój. Zapraszamy zainteresowane dzieci i młodzież.

Dystans a wiek

Mikołajowy Bieg Powiatu Gryfickiego zaprasza uczestników w wieku do lat 14 już w niedzielę 4go grudnia przy Hali Gryf Arena w Gryficach. Biegi rozpoczną się od godziny 12.00 i będą się odbywać na pięciu różnych dystansach. Dzieci do lat 6 z przedszkoli i zerówek, czyli roczniki 2016-2022, zmierzą się na najkrótszym dystansie 100 metrów. Uczestnicy od lat 7 do 8 z klas 1-2 wystartują na dystansie 200 metrów, natomiast 9cio i 10cio-latkowie z klas 3-4 będą rywalizować w biegu na 400 metrów, identycznie jak zawodnicy w przedziale wiekowym od lat 11 do 12, będący uczniami klas 5-6. Najstarsi biegacze z klas 7-8, czyli 13 i 14-latkowie, zmierzą się z najdłuższą odległością 600 metrów. Na wydarzeniu nie będzie wymagana żadna opłata startowa od uczestników. Wstęp wolny.

Dlaczego biegi?

Głównym celem Mikołajowego Biegu Powiatu Gryfickiego jest popularyzacja sportów biegowych wśród dzieci i młodzieży, jako najprostszej i najbardziej dostępnej formy ruchu i sportowej aktywności, będącej elementem zdrowego trybu życia. Wydarzenie to promuje aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży Powiatu Gryfickiego i pozwala im na sprawdzenie swoich możliwości i sił w zdrowej rywalizacji sportowej fair play. Zapraszamy Państwa gorąco do udziału oraz kibicowaniu w tym ciekawym sportowym wydarzeniu.Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!