Maturzysta zaskoczył zdawanym przedmiotem. „Jedyny w powiecie gryfickim”

2024-05-28 10:28
Karol Szumny
2024-05-28 10:28

Absolwent LO z Oddz. Dwujęz. im. Bolesława Chrobrego w Gryficach – Maciej Szczęsny – zdecydował się na zdawanie na maturze nietypowego przedmiotu. Był to jedyny taki maturzysta w naszym powiecie.

Na zdjęciu: Maciej Szczęsny tuż przed rozpoczęciem egzaminu // fot. LO Chrobry Facebook

W ubiegłym tygodniu zakończyły się tegoroczne egzaminy maturalne. Absolwenci szkół średnich zdawali obowiązkowo język polski, matematykę i język obcy na poziomie podstawowym, a także wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym.

Maciej Szczęsny, maturzysta z gryfickiego „Chrobrego”, zdecydował, że będzie to m.in. historia… ale zdawana w języku angielskim. Do takiego egzaminu przystąpił jako jedyny w naszym powiecie. Dlaczego zdecydował się na taki krok?

- Maturę dwujęzyczną po angielsku wybrałem dzięki mojej nauczycielce, która uczyła mnie historii i angielskiego, i zachęciła mnie do podejścia do tej matury. Pozwolił mi na to też profil mojej klasy – mówi w rozmowie z naszą redakcją Maciej Szczęsny.

- Samo przygotowanie nie różniło się od przygotowania do zwykłej matury z historii. Jedynie to przypomniałem sobie jeszcze czasy przeszłe i terminy z angielskiej historiografii. Dużo pomogły też filmy na YouTube po angielsku. Dzięki nim utrwaliłem słownictwo i poznałem tematy, które w Polsce nie cieszą się zainteresowaniem – dodaje maturzysta.

Jak mówi, egzamin z tego przedmiotu nie był dla niego problematyczny i pokonał go w mniej niż godzinę.

- Najbardziej zaskoczył mnie brak referatu do napisania. Było za to dużo ilustracji i karykatur, które miałem opisać, co bardzo lubię. Jedynym problemem była późna godzina, o której zaczynała się matura. Jeśli nie popełniłem dużo błędów gramatycznych, to będzie bardzo dobry wynik – zapowiada nasz rozmówca.

Maciej interesuje się historią już od dzieciństwa. Wszystko zaczęło się od wspólnego oglądania z dziadkiem znanego serialu „Czterej pancerni i pies”.

- Moje zainteresowanie do historii narodziło się, kiedy byłem 5-letnim dzieckiem, a to wszystko dzięki mojemu dziadkowi, z którym oglądałem ,,Czterej pancerni i pies”. Czołgi i walka Polaków z Niemcami podczas II wojny światowej okazały się dla mnie bardzo ciekawe. Z biegiem lat stało się to moją pasją i coraz bardziej zagłębiałem się w historię, a najbardziej w XIX wiek. Aktualnie zainteresowany jestem jeszcze historią naszego regionu i ruchu narodowego – wyjaśnia absolwent.

Na wyniki Maciej, a także inni maturzyści poczekają do 9 lipca. Nasz rozmówca planuje w przyszłości udać się na studia prawnicze, udzielać się społecznie oraz w dalszym ciągu poszerzać swoją wiedzę historyczną.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!