Maturzyści na gorąco odpowiedzieli nam, jak poszły egzaminy!

2023-05-04 14:08
Karol Szumny
2023-05-04 14:08

„Myślę, że egzamin poszedł mi dobrze. Zadania nie były trudne”, „Matura była bardzo przyjemna” – tak oceniają egzamin z języka polskiego maturzyści z Zespołu Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie. Nasz reporter na gorąco poprosił o głos tegorocznych abiturientów. Co odpowiedzieli?

Na zdjęciu: Marta, Oskar oraz Szymon – tegoroczni maturzyści

Pierwszy dzień matur za nami

Dobiegły końca matury z języka polskiego. W tym roku odbywają się one w dwóch formułach: 2015 i 2023. Maturzyści piszący w pierwszej formule na napisanie i sprawdzenie swoich prac mieli 170 minut. Byli to głównie absolwenci techników. Z kolei absolwenci czteroletnich liceów mieli więcej czasu, bo aż 240 minut.

O czym pisali maturzyści?

Maturzyści piszący egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego w formule 2023 otrzymali do wyboru dwa tematy: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.

Z kolei abiturienci piszący formułę 2015 mieli do wyboru: „Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka” w oparciu o fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz „Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń?” z podanym fragmentem „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Maturzyści odpowiadają, jak poszły egzaminy

Rozmawiamy z Martą, Oskarem i Szymonem, którzy pisali maturę w formule 2023. Nasi rozmówcy to świeży absolwenci Zespołu Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie.

- Nie stresowałam się. Starałam się mieć pozytywne nastawienie – mówi Marta. – Myślę, że egzamin poszedł mi dobrze. Zadania nie były trudne. Lektury też mi podpasowały. Wybrałam drugi temat. Odwołałam się do „Harrego Pottera”, do „Mitu o Prometeuszu” i buntu prometejskiego oraz do „Dżumy” – odpowiada maturzystka. Przed nią, oprócz egzaminów podstawowych, jeszcze matura rozszerzona z języka angielskiego.

- Moim zdaniem matura była bardzo przyjemna. Widać było, zgodnie z zapowiedziami, że było łatwiej o te 20-25 procent – zauważa Oskar. (Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu minister Czarnek zapowiedział, że wymagania ze wszystkich przedmiotów zostaną obniżone o minimum 20 proc. To skutek wprowadzonej nauki zdalnej.)

- Poszło mi dość dobrze. W tekście historyczno-literackim były lektury, które mi pasowały, jak chociażby „1984”. W pierwszej części testu temat podróży, czyli przyjemny, dotyczący człowieka, również mnie – kontynuuje maturzysta. – Rozprawka poszła mi też dobrze. Wybrałem drugi temat. Nawiązałem tam do „Konrad Wallenroda” i do „Dżumy”.

- Przed jutrzejszym egzaminem z języka angielskiego czuję się dobrze. To moja mocna strona, więc idę tam pewnie. Może inaczej będzie z matematyką, zobaczymy, jak pójdzie. Rozszerzam język angielski i geografię. Przed nami jeszcze egzaminy ustne, a później już długie wakacje – powiedział Oskar.

- Ja również wybrałem drugi temat. Odwołałem się do „Dżumy” i „Pana Tadeusza”. Nieco obawiam się matematyki, ale raczej sobie poradzę, żeby zdać – dodał Szymon.

Na koniec uczniowie poprosili, by złożyć podziękowania swojemu nauczycielowi matematyki.

- Wierzymy, że nauka pana Ryłowa pomoże nam w działaniach matematycznych i że wszystko będzie dobrze. Miło go wspominamy, najlepszy nauczyciel – podsumowali nasi rozmówcy.

Na zdjęciu: Marta, Oskar oraz Szymon – tegoroczni maturzyści


Zobacz również: Rozpoczęła się tegoroczna matura

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!