Mateusz Morawiecki apeluje do protestujących i mówi o lockdownie

2020-10-29 14:44
Katarzyna Adamiak
2020-10-29 14:44

- Mam apel do wszystkich protestujących - niech ten gniew, niech ta niechęć skupi się na mnie, na politykach - mówił podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki konferencję, która odbyła się na Stadionie Narodowym - w miejscu, gdzie powstaje szpital tymczasowy - rozpoczął od apelu skierowanego w stronę protestujących. - Niech ten gniew, niech ta niechęć skupi się na mnie, na politykach, niech dotyka mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć, bo państwo protestujący zetkniecie się z jakimiś osobami starszymi, w autobusie, w domu, na spotkaniu i to może owocować dramatycznymi skutkamimówił Morawiecki.

Premier podkreślił też, że wiosną było mniej zakażeń, a to dzięki zachowanemu dystansowi społecznemu. - Dzisiaj, kiedy tych zakażeń jest wielokrotnie więcej, dziś około 20 tys. w ciągu jednego dnia, dziś, kiedy jest zgonów wielokrotnie więcej, tej dyscypliny nie utrzymujemy i na skutek tego też tworzą się nowe dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa - mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki zapewnił zarazem, że aby jak najlepiej przygotować się na pandemię, cały czas dostosowywany jest system służby zdrowia. - Wydałem dzisiaj dyspozycję wszystkim wojewodom, żeby dopasowywali bazę łóżek, razem z dyrektorami wojewódzkich dyrektorów NFZ, do kolejnego wzrostu zakażeń. To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. łóżek dostępnych - zapowiedział premier, przypominając, że na początku października łóżek covidowych było ok. 10 tys. Dodał również, że kolejne 10 tys. łóżek zapewni prywatna służba zdrowia.

W sprawie kolejnego lockdownu premier powiedział tak: - Wirusa najlepiej pokonać przez odpowiednie zachowania społeczne. We Francji ogłoszono całkowity lock down. My nie chcemy całkowicie zamykać gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe. Ale, żeby tak się stało, potrzebne są zasady dyscypliny społecznej - dystans, dezynfekcja, higiena.

Podczas konferencji nie podano żadnych nowych obostrzeń. Morawiecki zapowiedział, że w piątek rząd przedstawi informacje dot. m.in. pracy biurowej, jak również na temat cmentarzy na 1 listopada.

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Natalia

odpowiedz
29.10.2020 21:22

Przez te wasze pojebaue strajki będzie lockdown tiktoki feministyczne

M

29.10.2020 21:22

Przez twój rząd wapaniały, co pół roku nic nie robił w tej sprawie. oni tylko kraśc potrafią nie rządzić

Zenek

odpowiedz
31.10.2020 23:56

P.O.To sami złodzieje.Widza tylko bogatych.A ci biedni nigdy nie mieli nic do powiedzenia

30.10.2020 12:47

walczmy dalej ze starymi prykami, nie dajmy się