Małpia ospa w Polsce! Odnotowano pierwszy przypadek

2022-06-10 13:02
Karol Szumny
2022-06-10 13:02

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że w Polsce odnotowano pierwszy przypadek małpiej ospy.

Dzisiaj o godzinie 11:30 na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – przekazał szef resortu zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia – Wojciech Andrusiewicz – poinformował, że pacjent jest na izolacji w szpitalu. Przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort zdrowia nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta, ani miejsca jego hospitalizacji.

Małpia ospa jest zakaźną, rzadko występującą chorobą odzwierzęcą. Wywołuje ją wirus z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Pierwszy raz wykryto ją w 1958 roku u małp, które wykorzystywano w celach badawczych. U zwierząt pojawiły się objawy charakterystyczne dla ospy – stąd nazwa choroby.

Małpią ospą można zarazić się przed krew, płyny ustrojowe oraz śluzówki. Do głównych objawów należą:  gorączka, bóle głowy, powiększone węzły chłonne czy ból mięśni.

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Qba

odpowiedz
10.06.2022 15:40

Szczepią już na małpia ospę hehe😀

Kaz

odpowiedz
10.06.2022 17:07

Te choroby to istne zoo. W pierw był nietoperz (Covid19), a teraz Małpa (małpia ospa). A jestem ciekaw ilu czytało o skandalu w Hiszpanii? ,,Zidentyfikować ponad 2200 osób, pośród których są: gwiazdy, celebryci, sportowcy, biznesmeni, a nawet szef koncernu farmaceutycznego PharmaMar, którzy zamiast wakcyny przeciwko COVID-19 przyjęli sól fizjologiczną." Tylko po to żeby mieć paszport. Jak ktoś jest zainteresowany - proszę https://pch24.pl/skandal-w-hiszpanii-gwiazdy-medycy-i-biznesmeni-przyjmowali-sol-fizjologiczna-zamiast-tzw-szczepionki-przeciw-covid-19/

Taki

10.06.2022 17:07

Kontynuując poprzedni wątek: oczywiście lista potencjalnych źródeł chorób odzwierzęcych nie kończy sie na małpach,szczurach i nietoperzach. Każde zwierzę może być potencjalnym źródłem groźnej dla ludzi choroby..

Taki

10.06.2022 17:07

Kontynuując poprzedni wątek: oczywiście lista potencjalnych źródeł chorób odzwierzęcych nie kończy sie na małpach,szczurach i nietoperzach.

Taki

10.06.2022 17:07

Praktycznie ogromna większość pandemii jest odzwierzęca - proponuję poczytać. Niektóre zwierzęta ze względu na bliskośc genetyczną (małpy) lub "mobilność" (nietoperze, szczury) sczególnie duży potencjał mają w tej kwestii. Szczególnie groźne jest to że w wielu krajach rozwijających się kwitnie handel na wręcz przemysłową skalę mięsem dzikich zwierząt pozyskiwanym przy okazji wyrębu lasów. Dodatkowo ludzie się poruszają dzisiaj o wiele szybciej (samoloty). A co do akcji z fałsyzwymi certyfikatami to pokazuje jakie są skutki propagandy antyszczepionkowej.

Anna

odpowiedz
10.06.2022 19:48

Szkoda słów na tą szopkę, jak drugi raz się ludzie nabiorą na tą propagandę to jesteśmy straceni. Pozdrawiam serdecznie :)

Bbbb

odpowiedz
11.06.2022 18:00

Teraz to pewnie szczepionki wymyśli firma HARIBO albo WEDEL

Kaz

odpowiedz
13.06.2022 19:29

W kwietniu Pan minister @a_niedzielski ogłosił, że PL zrywa umowy z Moderną i Pfizer i więcej nie zamierza płacić. @tvp_info zrobiła z Pana ministra bohatera! ➡️ Tymczasem... PL nadal musi płacić i otrzyma kolejne 70 MLN dawek! ➡️ @MZ_GOV_PL - przekażemy je bezpłatnie innym? Zapłacimy kilka miliardów za bezmyślność rządzących. Widać jak Pan Minister szasta pieniędzmi naszymi. W pierw pokazał raport NIK o kontroli w Szczecinie szpitali kowidowych. Teraz to. Wszyscy ci co do tego się dołożyli powinni stanąć przed sądem. Jest tego więcej. Zakup fatalnych maseczek, respiratorów. Właściciel restauracji, hoteli, salonów fitness skrzyknęła się i złożyła pozew zbiorowy za wprowadzenie lockdown i za straty jakie ponieśli.

Anon

odpowiedz
12.06.2022 20:21

I znowu ludzi w fuja robia!

Miotła

odpowiedz
10.06.2022 18:24

Niech dalej sie ludzie pałętają jak nie normalni po świecie to zaraz następny lokdałn walną i bedzie pozamiatane.

Kaz

10.06.2022 18:24

Tak, byłem za granicą i teraz za tydzień znowu jadę. Jestem nie zaszczepiony, nie robiłem testów i wbrew Tobie żyję normalnie. Śmieszne jest to Twoje oskarżania że ludzie się pałętają. A Ty co siedzisz w domu za ,,piecem" i dalej drżysz ze strachu? Nie chodzisz do sklepu, do parku, do lasu (bo morowe powietrze) i nie wyjeżdżasz np. do Niechorza, Rewala i tp połazić po plaży? Chłopie lecz się u psychiatry. Takie oskarżenia, kiedy szczypanie na C19 było dobrowolne jest już nie śmieszne, a żałosne. Chyba że masz w tym interes finansowy, taki jak było w 4 szpitalach w Szczecinie (raport z kontroli NIK w szpitalach kowidowych). Warto poczytać.

Taki

10.06.2022 18:24

To nie było oskarżenie tylko stwierdzenie faktu (aczkolwiek przyznaję dość potocznymi słowami opisane). Już pisałem (w innym komentarzu) że ogromne ruchy ludności (na dużo większą skalę niż np 50 lat temu) w połączeniu z wielu krajach dość agresywnym zajmowaniem nowych terenów gdzie żyją zwierzęta mogące być nosicielami potencjalnie nowych wirusów które jeszcze nie miały z ludźmi styczności to niestety ale wymarzone warunki dla rozwoju chorobó zakaźnych.