Lokalny rolnik otworzył swoją plantację. Chętni zbierają truskawki za połowę ceny 

2020-06-15 13:47
Katarzyna Adamiak
2020-06-15 13:47

Soczyste, smaczne i świeże truskawki za kilka złotych? To możliwe dzięki popularnym w tym roku samozbiorom.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że na plantacjach nie było komu zbierać owoców. Plantatorzy w obawie przed utratą gospodarstw zaczęli zapraszać na samozbiory. Tak jak pan Oleh Shyba z Wyszoboru (gm. Płoty), na którego blisko 20 ha gospodarstwie można zbierać truskawki.

- Po raz pierwszy zdecydowałem się na taką formę sprzedaży owoców. Najpierw zamieściłem informację na portalach społecznościowych, później na w serwisie MyZbieramy. To, co się później wydarzyło, przeszło moje największe oczekiwania – mówi w rozmowie z reporterką SuperPortalu24 pan Olech.

Sadownik otworzył swoją plantację, kilka dni wcześniej niż planował. – Było bardzo dużo osób. Każdego dnia odbieram kilkaset telefonów, od zainteresowanych osób. W samą niedzielę odwiedziło nas około 200. Przyjeżdżali całymi rodzinami, z przyjaciółmi, na kilka samochodów. Mieliśmy ludzi z Koszalina, Goleniowa, czy Świnoujścia – opowiada plantator z Wyszoboru.
Samozbiory cieszą się popularnością z kilku powodów. Przede wszystkim zebrane przez siebie owoce są o połowę ceny tańsze niż w sklepie czy straganie. – Do tej pory kilogram truskawek kosztował u nas 5 złotych. Teraz będą tańsze, ponieważ jest ich mniej i są mniejsze, ale chętnych do ich zbioru wciąż jest wielu – mówi producent owoców.

Jednak nie tylko niska cena owoców przyciąga zbieraczy na plantacje. – Ludzie przyjeżdżają, żeby się zrelaksować i pobyć na świeżym powietrzu. Dla wielu to przyjemność. Dorośli pokazują dzieciom, gdzie rosną truskawki, one z kolei widzą, ile trzeba się napracować, żeby zebrać owoce. Dzieci bardzo cieszyło też to, że można było jeść owoce z krzaczka – mówi pan Oleh.

Truskawki na plantacji w Wyszoborze będą jeszcze przez jakieś dwa tygodnie. Później pojawią się maliny, na które pan Oleh zaprasza już dziś.

Osoby chętne do samozbiorów mogą kontaktować się pod nr tel.536 929 856.

Akcja samozbiorów, w Polsce zapoczątkowana została dwa lata temu. Jej inicjatorem jest Mirosław Biedroń, któremu pomysł podsunął przyjaciel mieszkający w Kanadzie. Tak powstał serwis MyZbieramy, na którym można znaleźć oferty rolników do udziału w zbiorach.

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ola

odpowiedz
18.06.2020 12:56

Zdjęcie niestety nie odzwierciedla plantacji ,bylam pokrzywy po kolana,plantacja zarosnieta ,truskawka przebrana,tam gdzie była ładna nie można bylo wejść, niestety,według mnie ludzie którzy przyjechali też,byli zawiedzeni ,bylo słychać po ich komentarzach,a czy można było pojesc ,he raczej nie...przez 2 dni czułam na rękach i nogach poprzednia po pokrzywach ,hi.hi dobra terapia na reumatyzm...raczej to tylko polecam

Judyta94

18.06.2020 12:56

Pracuje tu od pewnego czasu i jest taki syf że szkoda gadać. Z siostrą we dwie haczemy 20hektarow za marne 14zl A Ukraincy za 16nawet robić nie chcą. Dał nam jednego.dziadka do pomocy który ledwo co chodzi A co dopiero robić. Zenim skończymy pole do końca na.poczatku już zielsko Wieksze od truskawek. Wiec do zbiorów jeszcze trochę ludzie zaczną zbierać chodzić chociaż połowę chwastów udepcza.

Dorota

18.06.2020 12:56

Ja byłam w Modlimowie. Było super. Właściciel zachęcał dzieci do jedzenia truskawek.

Judytaaaaa

odpowiedz
28.04.2021 10:14

Oj w opisie tak pięknie ladnie. A tak naprawdę zwykly rolas który zarabia na truskawkach i reszcie. Ludzie plewia truskawki za 14zł na godzinę to Ukraińcy już za tyle robić nie. Chcą. Maja więcej na godzinę a my na czworaka cały dzień plewimy 20hektarów w 3osoby

Ola

odpowiedz
18.06.2020 23:13

Czemu,jest skasowany mój komentarz....

HELA

odpowiedz
24.06.2020 22:37

UWIERZCIE ZYCIE NA WSI JEST CIĘŻKIE. I FIZYCZNIE I PSYCHICZNIE.. WSZYSTKO POD GOLYM NIEBEM.

Pomysł

odpowiedz
15.06.2020 14:36

Może pan Biedroń i pan Wieczorek skorzystają ?Pan W. jest podobno w Gryficach .

fosfor

15.06.2020 14:36

A może pan Duda