Leśnicy apelują do zbieraczy poroża. Nie płoszcie zwierząt!

2021-02-24 12:48
Redakcja
2021-02-24 12:48

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt.

Fot. lasy.gov.pl

Od 23 lutego, Lasy Państwowe, także na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłannościmówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów.

Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.

źródło: RDLP w Szczecinie

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Damian

odpowiedz
24.02.2021 18:48

Ale dlaczego nikt nie zaapeluje do myśliwych ganiających zwierzaki dzipami i mordujacych wszystko co się rusza? gdzie straż leśna ?

Czar taniego wina.

24.02.2021 18:48

Myśliwi często z samochodów strzelają, czasem zostawia ranna zwierzynę bo boją się podejść. FARBA TO KREW

Gdzie straż leśna?

odpowiedz
24.02.2021 15:26

Tak informacyjnie praktycznie w każdym większym kompleksie leśnym są drogi którymi non stop jeżdżą poszukiwacze samochodami, quadami itp.... Gdzie straż leśna?

Kasia

24.02.2021 15:26

Dlatego że to głównie kolesie leśników strażników i myśliwi i ich rodziny . Zwykły czlowiek chodzi na pieszo i ma dość właśnie tych aut wszędzie.

Gregor

odpowiedz
25.02.2021 05:05

Oczywiście przestroga jest uzasadniona wracając wstecz z wydarzeń nad jeziorem w okolicy Ińska ale kto wytłumaczy sensownie, że wycinanie lasu nie płoszy zwierząt. Z każdej strony Gryfic są wycinane lasy, nie ma drogi leśnej nie zdewastowanej przez ciężki sprzęt, nie wiem co bardziej płoszy zwierzęta, głośny sprzęt czy zbieracze poroża, pomijam idiotów z okolicy Inska.

ja sam

odpowiedz
25.02.2021 17:02

Hahahahahahaha.Jak leśnicy poleją,to jest: "Wyp,,lać z lasu,bo jest polowanie!!!" O ironio!!!Pajacyki-kolejni mądrzy z budżetówki.

Miami

odpowiedz
04.03.2021 07:20

Leśnicy apelują do zbieraczy, nie płoszcie zwierząt bo nie mamy do czego strzelać!

stąd

odpowiedz
24.02.2021 20:16

no jak jewropejcycy-jesteście plemieniem neandertalczyków ? Zbieractwo ? Myślałem , że studiowaliście informatykę .

Edward

24.02.2021 20:16

Slowian ciagnie do lasu... zbieramy grzyby, jagody, borowki, poroze itp. Jewropejczycy siedza w domach bo covid i patrza w telewiroz i fb. Cywilizacja zombie.