„Legenda o Gryfie”. Wyjątkowy utwór napisany specjalnie dla Red Swing Low!

2024-05-23 11:50
Karol Szumny
2024-05-23 11:50

Gryficka orkiestra Red Swing Low przekazała ostatnio radosne wieści. Na zamówienie kapelmistrza Krzysztofa Malickiego został napisany utwór „Legenda o Gryfie”, który – jak czytamy w zapowiedzi – przeniesie nas w czasy wielowiekowej władzy dynastii Gryfitów. Jego autorem jest znana postać w świecie muzyki – Piotr Flis.

Red Swing Low obchodzi w tym roku swój jubileusz. Z tej okazji Krzysztof Malicki, kapelmistrz orkiestry, zwrócił się do kompozytora Piotra Flisa o napisanie wyjątkowego utworu.

- W tym roku mamy 15-lecie orkiestry. Co prawda nasz jubileusz i świętowanie zaplanowaliśmy na październik, to postanowiliśmy, że już teraz zrobimy coś, czego do tej pory nie robiliśmy i rzadko robią to orkiestry amatorskie. Mowa tu zamówieniu utworu, który został napisany specjalnie dla nas – mówi Krzysztof Malicki, kapelmistrz orkiestry Red Swing Low.

Piotr Flis, autor kompozycji, to postać niezwykle zasłużona w świecie muzyki. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, a także dowódcą i dyrygentem Orkiestry Wojskowej w Szczecinie. To twórca wielu uznanych utworów. Jego kompozycje rozbrzmiewają na najważniejszych uroczystościach państwowych i koncertach na całym świecie.

- Utwór „Legenda o Gryfie” to 8-minutowa historia zachodniopomorskiego Gryfa. Mówi o legendzie związaną z Ziemią Trzebiatowską, Ziemią Gryficką i ruinami kościoła w Trzęsaczu. Do kompozytora wysłaliśmy wszystkie materiały źródłowe i na tej podstawie pan Piotr Flis skomponował nam utwór orkiestrowo-symfoniczny. Przekazałem mu również informacje, jakich mamy muzyków, ilu ich jest i na jakim są poziomie – tłumaczy Krzysztof Malicki.

- Jest to naprawdę spory utwór. Nasi znajomi komentują, że brzmi on jak z dobrej bajki Disneya. Jest więc to dla nas ogromne wyróżnienie. Jeśli chodzi o skalę trudności utworu, to myślę, że jest to 102% naszych możliwości, czyli jest naprawdę trudny, ale z pewnością damy radę – powiedział kapelmistrz Red Swing Low.

Premiera „Legendy o Gryfie” odbędzie się podczas Rasteder Musiktage – Mistrzostw Świata Federacji WAMSB, w których gryficka orkiestra bierze udział. Będzie to miało miejsce na przełomie czerwca i lipca tego roku. Z kolei nasi mieszkańcy będą mogli ją usłyszeć w październiku, na wspomnianym jubileuszu.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!