Kurtka puchowa – jakie ma zalety? Czy warto ją kupić?

2020-11-30 10:07
SuperPortal24
2020-11-30 10:07

Kurtka puchowa to chyba najpopularniejszy rodzaj odzieży wierzchniej, jaki możemy spotkać zimą. Choć puchówki kiedyś były traktowane jako typowy element stroju narciarskiego, dziś również często co na stokach, spotykamy je w mieście. Sprawdziliśmy, jakie są zalety tego typu kurtek i czy warto je kupić.

Jaki puch wybrać?

Podstawową funkcją kurtki puchowej jest ochrona przed niskimi temperaturami oraz chłodnym wiatrem. Właściwości termoizolacyjne puchówek zalezą od rodzaju wypełnienia, jakie zastosował producent. W sklepach znajdziemy zarówno kurtki z wypełnieniem naturalnym, jak i syntetycznym. Puch naturalny to maleńkie piórka kaczek lub gęsi, które doskonale izolują od zimna, zachowując przy tym swoją lekkość.

Inny rodzaj wypełnienia to po prostu pióra, jednak ich właściwości termoizolacyjne są znacznie gorsze od puchu.

Wielu producentów stosuje również mieszanki piór i puchu.

Alergicy wcale nie muszą rezygnować z puchowych kurtek zimą. Dla nich został wynaleziony bowiem puch syntetyczny, który jest zdecydowanie najtańszy.

Według producentów najlepsze właściwości termoizolacyjne oraz sprężystość posiada puch gęsi, jednak jest on bardzo drogi. Dlatego tego typu wypełnienie stosuje się zwykle w odzieży specjalistycznej, przeznaczonej na eskapady wysokogórskie. Wypełnienie syntetyczne posiada cały szereg innych zalet, z których jedną jest bardzo przystępna cena. Kurtki z tego typu wypełnieniem sprawdzają się podczas codziennych zimowych aktywności.

Czy kurtka puchowa sprawdza się w każdych warunkach?

Puchowe kurtki doskonale sprawdzają się zimą, podczas minusowych temperatur. Świetnie chronią bowiem przed chłodnym, ostrym wiatrem.

Niestety, kurtki puchowe, zwłaszcza te z wypełnieniem naturalnym, bardzo źle reagują na wilgoć. Przemoczony puch traci właściwości termoizolacyjne, a ponadto staje się ciężki, co w przypadku długiej pieszej wycieczki może być bardzo niekomfortowe. Poza tym mokry puch i pierze jest bardzo trudne do wysuszenia – proces ten trwać może nawet kilka dni. W tym wypadku syntetyczna ocieplina jest bardziej funkcjonalna, gdyż w przypadku zamoczenia nie traci właściwości izolacyjnych, a więc nawet wilgotna kurtka nadal będzie nas chroniła przed mrozem i wiatrem. Oprócz tego proces suszenia kurtki z syntetyczną włókniną jest krótki, a ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni pozostaje bardzo niewielkie.

Wybierając kurtkę puchową, zawsze warto sięgać po sprawdzone firmy, cieszące się dobrą renomą. Jedną z wartych polecenia jest marka the north face, która istnieje od 1966 roku.

Damska kurtka puchowa

Chociaż wielu paniom kurtka puchowa kojarzy się jedynie ze stylem sportowym, to coraz więcej projektantów mody sięga po ten rodzaj odzieży wierzchniej, nadając mu elegancję i kobiecość. Kurtka puchowa damska może więc oprócz ochrony przed zimnem dodawać nam uroku i podkreślać kobiece kształty. Każda z pań, zarówno ta ceniąca sobie wygodę, jak i ta, która podąża za trendami mody, z pewnością znajdzie model odpowiedni dla siebie.