Kto zostanie samorządowym liderem współpracy?

2021-04-28 12:42
Redakcja
2021-04-28 12:42

Rusza dziewiąta edycja konkursu „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021”. Do 31 maja przyjmowane są zgłoszenia.

W czasie pandemii międzysektorowa współpraca okazała się na wagę złota. Samorządy i organizacje pozarządowe ramię w ramię działały, organizując najpotrzebniejszą pomoc. Udanych przedsięwzięć nie zabrakło też w innych obszarach życia społecznego. JST mają szansę podsumować miniony rok i pokazać zrealizowane inicjatywy. 

Tegoroczna edycja konkursu będzie mieć szczególny wymiar – samorządy mają także możliwość zgłaszania działań związanych z pandemią, podjętych we współpracy z organizacjami pozarządowymi lub mieszkańcami. Wprowadzono też nową kategorię dla JST, aby umożliwić bardziej porównywalną ocenę między samorządami różnej wielkości.

– Rok 2020 okazał się szalenie trudny dla nas wszystkich – mieszkańców, przedsiębiorców, pracowników ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych i samorządów. W momencie kryzysu pokazaliśmy jednak, że potrafimy wspólnie działać, a współpraca na linii samorządy – organizacje pozarządowe po raz kolejny okazała się na wagę złota. Warto wskazać najlepsze działania i promować sprawdzone rozwiązania – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W celu porównania rozwiązań stosowanych w różnej skali i uwarunkowaniach, tegoroczne oceny będą dokonywane w czterech kategoriach:

Miasta powyżej 40 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiatu.

Powiaty.

Gminy liczące 15 - 40 tys. mieszkańców.

Gminy liczące poniżej 15 tys. mieszkańców.

Przedmiotem konkursowej oceny będzie współpraca prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Zgłoszenie do konkursu może być dokonane zarówno z inicjatywy JST, jak i organizacji pozarządowej.

Samorząd, który zwycięży w konkursie marszałka otrzyma statuetkę wykonana przez dr. hab. Jerzego Lipczyńskiego oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, z przeznaczeniem na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszami, społecznikami. Zwycięzca konkursu będzie miał prawo posługiwać się przyznanym tytułem „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021” we wszystkich materiach promocyjnych.

Zadanie związane z organizacją konkursu wynika również z priorytetów, jakie przyjęto w „Programie współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2021”.

Termin zgłaszania wniosków konkursowych upływa 31 maja 2021 r. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano podczas Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników ds. NGO.

Więcej informacji o tegorocznej edycji TUTAJ

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Anna

odpowiedz
28.04.2021 22:07

Proponuję nagrodę dla pani prezes ZWiK za bezinteresowne, darmowe usługi świadczone przy pomocy sprzętu, pracowników i materiałów spółki dla stowarzyszenia SNM rządzonego przez Pana Wasilewskiego, wielkiego fejsbukowego influencera i głównej tuby Trzebiatowa i całej gminy. Co ciekawe stowarzyszenie, mające osobowość prawną, ma własne środki pochodzące np. ze składek na takie usługi, ale woli żerować, zasłaniając się że to dla dobra publicznego. Przy okazji chciałabym się zapytać- czy zwykłym ludziom ZWiK też robi takie usługi za darmochę? Chętnie skorzystam, też mam schody i polbruk do umycia i podobnie jak stowarzyszenie SNM też nie ujęłam usługi ich mycia w swoim domowym budżecie takiej usługi, a widok moich czystych schodów i polbruku z ulicy, też będzie cieszył oczy mieszkańców i turystów, zamiast psuć wizerunek. Czekam na odpowiedź i wiem, że jest więcej takich jak ja, którzy też chętnie skorzystaliby z takiej darmochy.

Berta

odpowiedz
02.05.2021 15:47

Jedyny lider samorządowy to Trzaskowski za zalanie g@wnem Wisły i Warszawy oraz POdniesienie cen za śmieci w Warsiawce o 400%...