Koniec mentolowego dymka 

2020-05-20 15:46
Katarzyna Adamiak
2020-05-20 15:46

Od dziś nie kupimy już papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową. To efekt unijnej dyrektywy.

Wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych to efekt unijnej dyrektywy tytoniowej, mającej na celu zmniejszenie liczby nałogowych palaczy.

Zakaz objął zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie dotyczy jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

W Polsce po „mentole” sięga blisko jedna trzecia nałogowych palaczy. Tymczasem z badania Forum Konsumentów wynika, że aż 51 proc. palaczy nie wie o zakazie. Jednocześnie prawie 20 proc. respondentów deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku.

Przed rozwojem szarej strefy przestrzega Polska Izba Handlu. – Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa – podkreśla Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu. - Dlatego apelujemy do służb państwowych, aby po 20 maja zintensyfikować działania ograniczające przemyt i ewentualną nielegalną produkcję wyrobów mentolowych – zaznacza Maciej Ptaszyński.

PIH informuje również, że sprzedaż papierosów to od 15 do 40 proc. obrotu małych sklepów w Polsce. Wycofanie papierosów mentolowych uszczupli ich obrót o ok. 5-15 procent.

Fot. Pixabay.com

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!