Koniec obowiązku noszenia maseczki. Otwarte kina i siłownie

2020-05-27 11:54
Katarzyna Adamiak
2020-05-27 11:54

Rząd ogłosił IV etap odmrażania gospodarki. Od 30 maja, zniesiony jest obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Otwarte zostaną kina, baseny i siłownie.

Fot. KPRM/Adam Guz

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY, ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.
Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.
Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.
Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:
• autobusy i tramwaje,
• sklepy,
• kina i teatry,
• salony masażu i tatuażu,
• kościoły,
• urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
• W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
• W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

ZNIESIENIE LIMITU OSÓB W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby
Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.
Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.


ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)
Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.
Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.
Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI 
Od 6 czerwca działalność mogą wzno

wić w określonych warunkach sanitarnych:

• kina, teatry, opery, balet,
• baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
• sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

źródło: gov.pl

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

WWW

odpowiedz
27.05.2020 12:53

Przepraszam, ale w artykule chyba jest błąd, bo o ile mi wiadomo "sklep" ma obowiązek zapewnić klientom płyn dezynfekujący lub rękawiczki, ale w przypadku zapewnienia płynu NADAL pozostaje obowiązek robienia zakupów w rękawiczkach. Druga sprawa... jak zachować 2m dystansu społecznego przy nieograniczonej liczbie ludzi w sklepie? Przecież teraz było to praktycznie niewykonalne, a co dopiero przy braku limitu ludzi w sklepie?! Chore to wszystko....

Ja

27.05.2020 12:53

Tak było, ale zapisy doprecyzowali. Sanepid niedawno zrobił kontrolę na gryfickie sklepy i z tego co wiem wpadło trochę mandatów za brak maseczek. Ale to chyba tylko taka jednorazowa akcja

aaa

27.05.2020 12:53

Nie chodż do sklepów .