Koniec noszenia maseczek? Jest taka szansa, ale nie dla wszystkich

2020-05-14 14:44
Katarzyna Adamiak
2020-05-14 14:44

- Są regiony, w których być może jesteśmy w stanie poluzować te obowiązki – poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Wiceminister został zapytany, czy MZ zastanawia się nad zmianami prawnymi dotyczącymi obowiązku noszenia maseczek. Chodziło o częste nieprzestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust np. w miejscowościach nadmorskich. Sławomir Gadomski odpowiedział że resort podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie. To oznacza, że wciąż będą prowadzone kontrole. 

Gadomski zwrócił też uwagę, że są w Polsce regiony, w których, jak powiedział, „być może jesteśmy w stanie poluzować w pewnym sensie te obowiązki”. Wiceminister poinformował również, że poza woj. śląskim, wskaźnik reprodukcji koronawirusa w Polsce, zaczyna spadać poniżej 1. W niektórych regionach wynosi obecnie poniżej 0,5.

Sławomir Gadomski powiedział też, możliwe jest, że niektórych regionach zostanie „poluzowany” obowiązek noszenia maseczek.

- Myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej – zapowiedział Gadomski, dodając że nie chodzi tu raczej o rezygnację z zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

Nie wiadomo jednak, których województw to luzowanie miałoby dotyczyć. Jest duża szansa, że złagodzenie nakazu obejmie woj. lubuskie, w którym jak dotąd zachorowały 92 osoby, a więc najmniej w całym kraju, czy woj. warmińsko-mazurskie, gdzie koronawirusa potwierdzono u 169 mieszkańców.

W zachodniopomorskim liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 wynosi 487. Ostatnia informacja o osobie chorej pojawiła się w porannym komunikacie.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!