Konferencja historyczna w Karnicach

2023-03-11 18:21
Adam Litwinowicz
2023-03-11 18:21

W związku z rocznicą tragicznych wydarzeń schyłkowego okresu II wojny światowej na ziemiach współczesnego powiatu gryfickiego, w Karnicach odbyła się konferencja historyczna, w głównej mierze poświęcona brutalnemu mordu pracowników przymusowych z Kłodkowa, którzy zginęli w miejscowości Skalno.

Marian Klasik - "Dziwnowski front" - działania wojenne wokół przyczółka Horst (Niechorze) w marcu 1945 r.


Dr Łukasz Gładysiak — Szlak bojowy batalionu Fenet 33 Dywizji Grenadierów SS (1 francuskiej) "Charlemagne" w marcu 1945 r.


Wojciech Jarząb — Najnowsze ustalenia w sprawie rozstrzelania przez Niemców we wsi Eiersberg jeńców wojennych i robotników przymusowych 9 marca 1945 r. 

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Polak

odpowiedz
11.03.2023 22:17

W powiecie Gryfickim doszło do zbrodni nazistowskich na Polakach - waszych braciach rodakach!!! W miejscowości Skalno gmina Karnice rozstrzelani zostali Polscy jeńcy za to że zerwali słupy łączności Niemcom w Kłodkowie. Na konferencji historycznej nie było starosty, burmistrza, proboszcza. Wyobraźcie sobie, że miejsce ich egzekucji nie jest nawet miejscem pamięci narodowej. Jak Wy chcecie oddawać hołd rodakom którzy ginęli z rąk nazistów? Zupełnie zatraciliście poczucie prawdziwych wartości!!!

Jacek Lew

11.03.2023 22:17

Łotysze...a nie Francuzi....i to prawdopodobnie? To ci z SS ...zgadzałoby by się z linią okopów w Sikorach Zieliń....ale Pan Wójt jako historyk wie lepiej...szkoda że o słowiańskich piratach nic nie ma....a sagi wikingów wspominają....i to ze zgrozą....kilka kilometrów od Karnic...a na koniec pomnik wyremontowany?

Jacek Lew

11.03.2023 22:17

Piszesz to poważnie? Przecież SS wzieła ich na przewodników...ba jeden uratował życie bo kobiety schowały go pod sceną w wiejskiej sali...drugi bo żona schowała go pod pierzyną...reszta poszła na przewodników....a tych zabijano...z resztą Tacher miał to samo tylko udało mu się uciec...ale jego kumpla zabili...z resztą krzyż stoji do dziś....problem z pomnikiem trwa od x lat...teraz się bierzemy za sprawę? Odgrzewane kotlety....Pan Wójt...jako historyk wie na pewno że pod Karnicami miała miejsce ostatnia szarża kawalerii w dziejach świata....to jest temat....szkoda że nie zaproszono tych którzy przeżyli...o pasku nikt nie mówił....a to po tym poznano zabitych w Skalnie....znowu niedoróbki....sami historycy...a przecież Kołobrzeg...Niechorze...Dziwnów...to największe porażki I Armii na pomorzu zachodnim...pomysł dobry...ale jaka frekwencja? Trzeba mieć odwagę aby wszystko robić z głową

Witold

odpowiedz
12.03.2023 16:16

Ciekawa inicjatywa. Drobnostka - ortografia - brutalnemu mordowi a nie mordu

Bronek

odpowiedz
12.03.2023 10:18

Nic o relacjach świadków tych wydarzeń

Polak

12.03.2023 10:18

Widać że nie obecny. Świadkowie byli i ich relacje.