Kolejny sukces Gabrieli Jelonek na arenie międzynarodowej
Gabriela Jelonek – pochodząca z Mrzeżyna – wygrała w 2017 roku Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego. Nagrodzony został jej cykl programów radiowych „Erasmus evening” w studenckim Radiu Meteor. W 2021 roku postanowiono, że do grona jury dołączy jedna młoda osoba z UE i będzie to właśnie Gabriela Jelonek.
Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego przyznawana jest od 2008 roku. Organizowana jest przez Parlament Europejski wraz z Fundacją Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego z Akwizgranu.
Program Gabrieli Jelonek ruszył w 2014 roku i miał 15 odcinków. Obecnie jest ich już nieco więcej - 21. Tematy audycji dotyczyły głównie studiów, uniwersytetów i studenckiego życia. Do jej programu zapraszani byli studenci obcokrajowcy oraz studenci z Polski, którzy wyjeżdżali za granicę w ramach europejskiego programu Erasmus.
- W konkursie biorą udział projekty, które promują wzajemne porozumienie międzynarodowe i integrację europejską, najlepiej w praktyce – tłumaczy Gabriela Jelonek. – Najpierw w każdym kraju jest etap krajowy, każde państwo członkowskie wybiera swojego zwycięzcę, a potem z 28 laureatów krajowych wybiera się trzech zwycięzców europejskich. Polska jako jedyny kraj wygrała dwa razy z rzędu – w 2017 i 2018 roku.
- Stworzyłam audycję „Erasmus Evening”, będąc jeszcze na studiach, w której rozmawiałam zarówno z polskimi jak i zagranicznymi studentami przebywającymi na wymianie, aby porównać punkty widzenia. Całość prowadzona była w j. angielskim, dzięki czemu program był reemitowany także w studenckich radiostacjach w innych krajach Europy: m. in. Bułgarii, Hiszpanii i Portugalii.
Gabriela Jelonek dodaje także, że od 2021 roku w jury konkursowym będzie zasiadać jedna młoda osoba z Unii Europejskiej i to właśnie ona znajdzie się w tym prestiżowym gronie. Dodatkowo przy głosowaniu będzie zasiadać obok trzech europosłów, członków Fundacji Nagrody im. Karola Wielkiego, a także obok przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli. Niestety przez obecną sytuację na świecie obrady odbędą się online.
- Ocena prac konkursowych będzie bardzo trudna, bo projekty są szalenie ciekawe i widać, że młodzi ludzie w całej Europie chcą aktywnie zmieniać swoje otoczenie – powiedziała Gabriela Jelonek.
Komentarze (1)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Leszek
odpowiedzPrzyroda nie znosi pustki
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!