Kolejne etapy dystrybucji węgla w naszych gminach. Znamy szczegóły

2022-11-14 14:26
Karol Szumny
2022-11-14 14:26

Gminy chcące kupić węgiel dla mieszkańców musiały w ubiegłym tygodniu zamieścić o tym informację na stronie BIP. Na podstawie ustawy gminy mogą kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić osoby uprawnione do dodatku węglowego.

Po wejściu w życie ustawy węglowej każda gmina miała obowiązek w ciągu trzech dni zamieszczenia informacji na BIP o tym, że przystępuje do dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie. Zgodnie z zasadami, gminy mogą kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł. Jeśli jednak w ciągu trzech dni gmina nie zamieściła takiej informacji, to wówczas inny podmiot realizuje to zadanie. Składy węgla mogą jednak narzucić cenę o max. 200 złotych więcej za tonę.

Już niebawem wnioski będzie można składać w gminie Gryfice oraz w gminie Płoty. W gminie Trzebiatów jest już to możliwe. Kto będzie dystrybuował węgiel?

- W gminie Gryfice sprzedaż węgla na preferencyjnych zasadach będzie realizował podmiot zewnętrzny. W najbliższym czasie nasza gmina rozpocznie zbieranie wniosków o wydanie zaświadczenia uprawniającego do sprzedaży powiedziała Marzena Domaradzka – wiceburmistrz Gryfic.

Przedsiębiorca już zarejestrowany na portalu cieplo.gov.pl i obecnie czeka na kontakt importera. W momencie, kiedy zostanie podpisana umowa, gmina taką informację ogłosi i wówczas będzie można składać wnioski o zakup.

Gmina Płoty zbiera oferty od lokalnych przedsiębiorców, którzy będą dystrybuować węgiel.

- Obecnie zbieramy oferty od lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą zająć się transportem i dystrybucją. Jesteśmy na etapie wyłonienia przedsiębiorcy, który będzie świadczył takie usługi. Niezwłocznie po rozpatrzeniu ofert udostępnimy wnioski przekazała Edyta Podgórska – wiceburmistrz Płotów.

W gminie Trzebiatów to właśnie gmina będzie prowadzić sprzedaż. W Ośrodku Pomocy Społecznej są już zbierane wnioski. Jak udało się nam dowiedzieć, wpłynęło ich już ponad 80.

- Zdecydowaliśmy się na prowadzenie sprzedaży węgla za pośrednictwem podmiotu trzeciego. Dzięki temu my, jako organizator, mamy obowiązek sprzedawać węgiel po cenie nie wyższej niż 2 tys. złotych za tonę. Jesteśmy na etapie podpisywania umowy z Węglokoksem oraz Gminną Spółdzielnią Samopomoc Chłopska, która będzie dystrybuować węgiel w naszym imieniu. Uzgadniamy w tej chwili szczegóły umowy, a jednocześnie zbieramy już informacje od mieszkańców. Jest to kwestia kilku dni, żebyśmy mogli podjąć się sprowadzania węgla powiedział wiceburmistrz Trzebiatowa – Grzegorz Olejniczak.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!