Kariera w branży IT: poszukiwani specjaliści, wynagrodzenia i inne statystyki rozwoju branży
Kariera w branży IT: poszukiwani specjaliści, wynagrodzenia i inne statystyki rozwoju branży
Branża technologii informatycznych (IT) od kilkudziesięciu lat pozostaje kluczowym czynnikiem napędzającym globalny wzrost gospodarczy. Cechuje się szybkim postępem technologicznym i wynikającym z niego wzrostem zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli marzy Ci się kariera w branży IT, już w niej pracujesz i zastanawiasz się nad awansem albo po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na temat współczesnych tendencji na rynku pracy, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego o trendach w płacach, zapotrzebowaniu na poszczególnych specjalistów oraz innych cechach rynku pracy w branży IT.
Trendy płacowe w branży IT
Branża IT od dawna jest kojarzona z wysokimi pakietami wynagrodzeń, co wiąże się z konkurowaniem przez firmy w zatrudnianiu wykwalifikowanych specjalistów. Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy, mediana rocznego wynagrodzenia w zawodach związanych z komputerami i technologiami informacyjnymi w maju 2022 r. wyniosła 97 430 USD. Był to wskaźnik znacznie wyższy niż mediana rocznego wynagrodzenia dla wszystkich innych zawodów w kraju, wynosząca 45 760 USD. Podobnie sytuacja przedstawia się w Polsce.
Średnie roczne wynagrodzenia dla kluczowych stanowisk w branży IT: Polska vs. Stany Zjednoczone (2022)
- Programista: w Stanach Zjednoczonych - $120,000; w Polsce - $39,000
- Manager IT: w Stanach Zjednoczonych - $151,150; w Polsce - $45,000
- Inżynier sieci: w Stanach Zjednoczonych - $80,600; w Polsce - $52,500
- Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: w Stanach Zjednoczonych - $103,590; w Polsce - $60,000
- Specjalista ds. danych: w Stanach Zjednoczonych - $126,830; w Polsce - $70,000.
Po pandemii COVID-19 krajobraz wynagrodzeń w branży IT uległ zmianom. Chociaż ogólnie w tej branży nadal obserwowano trend wzrastający, samo tempo wzrostu zaczęło się różnić w zależności od specjalizacji i lokalizacji geograficznej. Największe wynagrodzenia zaczęły być wypłacane specjalistom pracującym z nowymi technologiami, które dopiero weszły na rynek - sztuczną inteligencją (AI) i uczeniem maszynowym (ML) - można to wyjaśnić niedoborem specjalistów i potrzebą ciągłego poszukiwania talentów.
Jakie zaś zawody są najbardziej poszukiwane w 2024 r. i będą cieszyć się popularnością w najbliższych latach? Oto lista, opracowana przez ekspertów firmy CleverStaff:
- specjaliści AI/ML
- analitycy ds. cyberbezpieczeństwa
- inżynierowie chmury
- programiści Full Stack
- administratorzy systemów
- inżynierowie danych
- specjaliści ds. marketingu cyfrowego
- analitycy biznesowi
- inżynierowie oprogramowania AI
- specjaliści ds. automatyzacji procesów
- architekci rozwiązań chmurowych
- inżynierowie DevOps
- specjaliści ds. doświadczenia użytkownika (UX/UI)
- analitycy danych etc.
Wyzwania w branży IT
Pomimo obiecującego wzrostu i lukratywnych wynagrodzeń, sektor IT stoi w obliczu mnóstwa wyzwań. Głównym powodem niepokoju są masowe zwolnienia w dużych korporacjach, mające miejsce w wyniku spowolnienia rozwoju gospodarczego. Na przykład w 2023 r. w branży technologicznej doszło do powszechnych zwolnień w takich znanych firmach, jak: Meta, Amazon i Google. Jednym z narzędzi pozwalającym przezwyciężyć wyzwania powstające w branży IT są systemy ATS, na temat których dowiesz się więcej, wchodząc na tę stronę.
Ponadto wzrost znaczenia automatyzacji i sztucznej inteligencji grozi wyparciem niektórych stanowisk IT. Raport Światowego Forum Ekonomicznego sugeruje, że 85 mln miejsc pracy może zostać zlikwidowanych do 2025 r. z powodu zmian w podziale pracy między ludźmi i maszynami.
Prognozowane zwolnienia w branży IT do 2025 r.
Prawdopodobieństwo utraty pracy:
- Pracownicy wprowadzania danych - wysokie
- Pracownicy administracyjni - wysokie
- Pracownicy Działuj obsługi klienta - zmienne
- Programiści - niskie
- Specjaliści ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego - bardzo niskie.
Otóż, w ciągu ostatnich dziesięcioleci branża IT odnotowała znaczny wzrost, co wiązało się, a nawet nadal wiąże, z wysokimi wynagrodzenia i ciągłym pojawianiem się nie tylko nowych miejsc pracy, ale i nowych zawodów. Występują też jednak liczne wyzwania, z którymi można się spotkać na rynku pracy w branży IT, a głównymi z nich są niestabilna sytuacja gospodarcza i redukcja miejsc pracy z powodu automatyzacji. Przyszłość kariery dla wielu pracowników z branży IT będzie prawdopodobnie zależeć od zdolności profesjonalistów do dostosowywania się do postępu technologicznego i orientowania się w trendach zmieniającego się rynku pracy.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!