Jego nagranie z watahą wilków podbija Internet! Kim jest Sławomir Skukowski?

2022-12-20 19:58
Karol Szumny
2022-12-20 19:58

Nagranie walczącego dzika z watahą wilków ma już ponad 800 tysięcy wyświetleń. W szybkim tempie obiegło nie tylko nasz region, ale również całą Polskę. Jego autorem jest Sławomir Skukowski, mieszkaniec naszego powiatu, który od prawie 10 lat fotografuje lasy i ich mieszkańców. Porozmawialiśmy z panem Sławomirem o jego działalności oraz o słynnym pojedynku dzika z watahą wilków.

„Niesamowite nagranie atak watahy wilków na dużego dzika”

Sławomir Skukowski to mieszkaniec Zapolic (gmina Trzebiatów). Od 2013 roku profesjonalnie fotografuje las i ich mieszkańców. Jedno z jego ostatnich nagrań podbiło Internet. „Niesamowite nagranie atak watahy wilków na dużego dzika” ma już ponad 800 tysięcy wyświetleń.

Zobacz video: To nagranie ma już setki tysięcy wyświetleń! Zobaczcie walkę dzika z wilkami

Nagranie pochodzi z fotopułapki, którą zamontował pan Sławomir. W sumie rozmieszczonych ma ich aż 7 sztuk w różnych rejonach. Walka dzika z wilkami została uwieczniona w lesie na wysokości Włodarka-Mrzeżyno.

- Fotopułapkę miałem ustawioną w kompletnie innym miejscu, ale coś mnie tknęło, by ją przestawić. Po paru dniach poszedłem sprawdzić, czy coś się nagrało, i rzeczywiście – na miniaturce już coś takiego widniało. Od razu wiedziałem, że ten film zrobi furorę. To było niesamowite. Nagrywały mi się już wilki, jelenie, ale takiej sceny się nie spodziewałem – opowiada Sławomir Skukowski.

Internauci byli zachwyceni nagraniem. Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem, a także z licznymi gratulacjami. Pojawiło się również wiele komentarzy. Część z nich wskazywała na „zabawę wilków z dzikiem”. Pan Sławomir wyjaśnia jednak, że w naturze dzikie zwierzęta niekoniecznie mają pozytywne zamiary wobec siebie.

- Większość ludzi nie miała styczności z wilkami i nie wiedzą, jak te drapieżniki polują, jak żyją czy funkcjonują. Znamy je jedynie z bajek. Tam wszyscy się bawią. W naturze bywa jednak inaczej. Wilk jest drapieżnikiem. On się nie będzie bawił z dzikiem czy sarenką. On będzie chciał je upolować. Myślę, że tak też było w tym przypadku. Wilki wiedziały, jak to rozegrać. Nie dałyby rady złapać dzika za gardło i zagryźć, dlatego próbowały go zmęczyć. Wilki potrafią kilometrami tropić zwierzynę. Dzik z nagrania miał marne szanse na przeżycie. Zaciekle się bronił, ale przy tylu wilkach nie mógł za wiele zrobić – tłumaczy fotograf.

Jak się okazuje powieszenie fotopułapki w odpowiednim miejscu może być wyzwaniem. Jak mówi Sławomir Skukowski, las zna od podszewki i uwielbia w nim przebywać. Dlatego też wie, w jaki sposób rozmieścić urządzenia, by później były efekty.

- Niektórzy komentowali: „A co to za problem, też sobie powieszę fotopułapkę i coś takiego nagram”. Ale to nie na tym polega. Na tym też się trzeba znać. Trzeba wiedzieć, gdzie ta zwierzyna się porusza i gdzie może się coś nagrać. Na pewno mam też szczęście z tymi nagraniami. Nie wiem, z czego ono wynika. Może przez to, że robię to tyle lat? Nieraz uda się nagrać coś naprawdę wyjątkowego. Podobnie jest ze zdjęciami. Czasami udaje się podejść do zwierzyny naprawdę blisko – mówi nasz mieszkaniec.

A jak zaczęła się przygoda z fotografowaniem? Sławomir Skukowski od małego uwielbia las, a także mieszkającą tam zwierzynę. Dlatego też postanowił podzielić się swoją pasją z innymi.

- Na początku, gdy zaczynałem przygodę z fotografią, wszystko było amatorskie. Nie było nawet telefonów, więc nie miałem czym uwiecznić spotkania ze zwierzętami. Z czasem jednak inwestowałem w lepszy sprzęt oraz zdobywałem wiedzę. W 2013 roku kupiłem swój pierwszy aparat. Początkowo robiłem to dla siebie, ale później stwierdziłem, że się tym podzielę. Kocham to, co robię. Nie wyobrażam sobie, żebym robił coś innego. Każdy dzień jestem w lesie, niezależnie od pogody. Cieszę się, że moje dzieła mają pozytywny odbiór – powiedział Sławomir Skukowski, którego działalność można śledzić na Sławomir Skukowski Photography.

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

20.12.2022 20:29

Gratuluję ciekawej pasji . Myślę, że ten chrum , chrum , jednak wyszedł cało z tej opresji

Milosnik lasu

odpowiedz
20.12.2022 21:03

Trzeba mu uczciwie przyznac,ze jest kozakiem w tych ujeciach zwierzat.Do tego cwanie zongluje w czasie zamieszczanymi filmikmi,pewnie ze wzgledu na mysliwych,zeby nie namierzyli danych osobnikow np jeleni.Jest poprostu bardzo dobry w tym co robi.Tak trzymac.

Stefan

20.12.2022 21:03

Myślę że myśliwi wiedzą gdzie chodzi zwierzyna w lesi

do Stefana

20.12.2022 21:03

ta na bank myśliwi wiedzą jak sypnąć z wora buraki itp pod samą amboną i czekają na ów namierzoną jak prawdziwy myśliwy /Stefan mówi zwierzynę hahahahaha

Janusz Wątroba

odpowiedz
20.12.2022 20:58

Podzielam pana pasję .fotografia daje mnóstwo satysfakcji możliwość rejestracji obrazu zdarzeń przy ówczesnej technice staje się kapitalnym zatrzymaniem w kadrze niezapomnianych chwil .Mieszkałem w Jarominie gdzie wokół są lasy i też fotografowałem .Obecnie mieszkam wokół lasów w dolinie Radwii w m Rosnowo. Gratuluję ,pozdrawiam życząc dalszych sukcesów ....

21.12.2022 14:37

Gratulacje pięknej pasji , nie tylko takiej tragicznej ale podpatrywanie natury .

stąd

odpowiedz
20.12.2022 21:07

Gratulacje,mało kto ma takie zdjęcia i tak interesujący film.Wart uznania, jakiejś nagrody, dofinansowania/?/ pasji.Tylko ,żeby amatorzy popisów na fejsszajszbukach nie wystraszyli tych fascynujących zwierząt z naszych stron.Dziękuję niemniej ,że Pan podzielił się tym filmem z innymi miłośnikami przyrody.

21.12.2022 20:42

Jeszcze mała chwilka , i dzik wpier......... wilka

Marcin

odpowiedz
22.12.2022 10:14

Obserwuję go od lat, pelen szacunek - każdego wieczoru siadam przed telewizorem jak do serialu:)

Z ostatniej chwili...

odpowiedz
05.01.2023 21:52

Nadal go ganiają.

Sarenka Zosia

odpowiedz
21.12.2022 12:51

Jeśli myśliwi nie przegonią tę watahę na inne tereny , to te bestie wymordują okoliczną zwierzynę , a potem zabiorą się za domowe zwierzęta z okolic Włodarki , Zapolic , czy Trzebusza Ten lasek jest zbyt mały , by mógł gościć większą ilość tych drapieżników

Darek

odpowiedz
20.12.2022 21:00

Gościem dzięki któremu wybijają ostatnie zgrupowania zwierzyny płowej. Ukazującym fałszywy obraz liczebności zwierząt.