Jedyna taka OSP w Polsce znajduje się na terenie powiatu gryfickiego!

2023-05-17 16:29
Karol Szumny
2023-05-17 16:29

Nie wszyscy mogą o tym wiedzieć, że na terenie naszego powiatu występuje inna niż wszystkie Ochotnicza Straż Pożarna. Na jej czele stoi ksiądz, remiza znajduje się w budynku plebanii, a parafia wspiera działalność jednostki. Mowa tu o Przyparafialnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Konarzewie, która jest jedyną taką jednostką w Polsce.

Na zdjęciu: druhowie POSP Konarzewo

Przyparafialna Ochotnicza Straż Pożarna (POSP) znajduje się w gminie Karnice, w miejscowości Konarzewo. Jednostka powstała stosunkowo niedawno – w 2018 roku – a swoją formalną działalność rozpoczęła rok później. W jej skład wchodzi 30 osób, a 16 z nich jest po przeszkoleniu i może brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Z inicjatywą założenia takiej jednostki wyszedł ksiądz Marcin Smoliga – proboszcz Parafii Konarzewo i jednocześnie prezes POSP. Duchownego zainspirowały słowa arcybiskupa.

- Unikam określenia, że to ja jestem założycielem, bo u źródeł POSP stoi Komitet Założycielski. W 2018 roku było to 12 osób – mówi ks. Marcin Smoliga. – Pomysł zrodził się w mojej głowie po słowach arcybiskupa, który powiedział, żeby przy parafiach zakładać Ochotnicze Straże Pożarne. I taką decyzję podjęliśmy. Zebraliśmy Komitet Założycielski i rozpoczęliśmy działania, począwszy od spraw formalnych, czyli założenie stowarzyszenia. Pozyskaliśmy też dofinansowanie na mundury galowe, sztandar dla jednostki, a później udało nam się z pomocą różnych instytucji i osób zakupić sprzęt – opowiada prezes POSP Konarzewo.

- Nie jesteśmy jeszcze w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym, a więc jesteśmy dysponowani do wydarzeń dość rzadko, ale już kilka takich sytuacji było, gdzie pod okiem bardziej doświadczonych kolegów uczyliśmy się, jak reagować w takich sytuacjach – wskazuje.

Czym Przyparafialna OSP różni się od pozostałych jednostek?

- Jesteśmy tak jak inna OSP, tylko nasza jednostka korzysta z pomieszczeń udostępnionych przez parafię. Jest to tymczasowa remiza, gdzie znajdują się szafki na ubrania i częściowo sprzęt. Pomieszczenie to znajduje się na terenie plebanii, z osobnym wejściem. Garaż, w którym jest przechowywany wóz, również znajduje się na terenie parafialnym. Do dyspozycji mamy też samochód rozpoznawczy – wyjaśnia ks. Marcin Smoliga.

- Jest to więc jednostka związana z parafią, a parafia też w sposób materialny wspiera funkcjonowanie tej jednostki – dodaje.

Ks. Marcin Smoliga łączy zarówno obowiązki kapłańskie, jak i strażackie. W listopadzie 2022 roku został też mianowany kapelanem Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu gryfickiego. Jak udaje mu się to wszystko połączyć?

- Łączenie obowiązków kapłańskich i strażackich sprawia dużą radość, ale z tych dwóch zawsze na pierwszym miejscu jest kapłaństwo. Czasami pada pytanie, czy jak jest alarm, a ja odprawiam mszę świętą, to czy mogę wyjść i pojechać do zdarzenia. Absolutnie nie. Odprawiam mszę świętą do końca i ewentualnie po niej – jeżeli nie mam innych zajęć duszpasterskich – angażuję się w działania strażackie. Na razie starcza mi czasu, energii i chęci, żeby ten czas dzielić między posługę kapłańską a życie strażaka ochotnika – odpowiada kapłan.

Prezes POSP Konarzewo w planach ma utworzenie również Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zależy mu, by powstała pięć lat temu inicjatywa nie upadła i była kontynuowana przez następne pokolenia.

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

parafianin

odpowiedz
17.05.2023 16:52

Brawo Księże Marcinie, jest Ksiądz wspaniałym Kapłanem i organizatorem.

Florian

odpowiedz
17.05.2023 16:50

Nie jest jedyną,np są zakony męskie gdzie też mają straż pożarna,zakonnicy zajmują sukienki i zakładają stroje bojowe .

OSP

odpowiedz
18.05.2023 09:35

Nie jest to jedyna OSP którą założył i stoi na czele ksiądz, macie nie aktualne dane.

Marcin

18.05.2023 09:35

Proszę zatem podać przykład takie OSP.

Jan

18.05.2023 09:35

Absolutnie jedyną przyparafialną . Niewątpliwie na terenie Polski są jednostki OSP których założycielami byli księża jednakże są to jednostki terenowe a nie przyparafialne.

Anonim

odpowiedz
19.05.2023 00:41

Jest to pierwsza taka jednostka OSP jeśli chodzi o parafię diecezjalną, w przypadku parafii zakonnych, to na pewno jest OSP Niepokalanów, w której służą bracia zakonni i ich jednostka jest w KSRG. To że księża we współpracy zakładają takie jednostki lub są aktywnymi ochotnikami jest bardzo budujące.

C R

odpowiedz
19.05.2023 06:06

Ksiadz ugasi kazdy ogien piekielny.