Janusz Jutrzenka Trzebiatowski zaprezentował swoje dzieła w Pałacu [ZDJĘCIA]

2023-09-21 12:53
Karol Szumny
2023-09-21 12:53

Wczoraj w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy „Przestrzeń muzyczna” autorstwa Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego.

ZDJĘCIE 1 z 6

Jak czytamy na stronie Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, Janusz Jutrzenka Trzebiatowski urodził się w 1936 roku w Chojnicach. W 1954 roku wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od tego czasu żyje w Krakowie. Bogata osobowość Artysty nie pozwala mu skupić się na jednej dziedzinie sztuki, dlatego działa równocześnie i równolegle na kilku płaszczyznach. Jest malarzem, plakacistą, rzeźbiarzem, scenografem, medalierem i poetą. Na charakter i poziom jego twórczości składa się niewątpliwie wiele czynników: wrażliwość, pracowitość, nieprzeciętny talent, wykształcenie, ale także trudne doświadczenia wojenne, które dominowały w okresie jego dzieciństwa.

Dzieła Artysty odzwierciedlają jego system wartości, pogląd na życie oraz sposób postrzegania rzeczywistości. Sztuka jest więc wynikiem jego radości, smutków i doświadczeń, dzięki którym staje się różnorodna, bogata i prawdziwa, a przede wszystkim niosąca z sobą wartości uniwersalne dla każdego człowieka u niego w dążeniu do Absolutu. Za wielkością jego twórczości przemawiają także liczby. Dzieła Artysty, których ilość przekracza 3000, znajdują się w ponad 9 muzeach na całym świecie, wystawiane były w ponad 30 państwach, a liczba wystaw przekroczyła już pół tysiąca. Kraje, w których artysta wystawiał swe dzieła: Anglia, Armenia, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kuba, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, USA, Syria, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Włochy.

W 2016r. artysta został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podczas otwarcia wystawy „ Przestrzeń  muzyczna” autor opowiedział o swojej twórczości, inspiracjach, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury odczytała kilka wierszy jego autorstwa, a o oprawę muzyczną zadbał Aleksander Bogdanow.

Wystawę w Galerii Feininger można zwiedzać przez wrzesień i październik.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Dzieciak od 27 lat .

odpowiedz
21.09.2023 19:12

Zawsze ta pani

OJEJEJ

21.09.2023 19:12

Najlepiej prezentuje się dama , której wyrwano z rąk łasiczkę

Nic dodać

21.09.2023 19:12

Najlepiej twórczość prezentuje Pani Dyrektor w abstrakcyjnej sukni.

Sąsiadka

odpowiedz
22.09.2023 16:00

A pani korek chyba w ciąży ? 😂

Sztuczna pani

odpowiedz
23.09.2023 06:20

Jak pusty dzwon