Gryfice i okolice. Jakie miejsca warto odwiedzić i co ciekawego można w nich zobaczyć?

2023-10-16 15:54
Artykuł partnera
2023-10-16 15:54

Gryfice to popularna miejscowość, która jest odwiedzana przez turystów głównie w okresie wiosenno-letnim. Bliskie sąsiedztwo morza i okolicznych miejscowości o turystycznym charakterze sprawia, że Gryfice stanowią świetną bazę wypadową do zwiedzania całego Pomorza Zachodniego. W samym miasteczku i jego najbliższych okolicach także nie brakuje atrakcji, co czyni z niego miejsce zdecydowanie warte uwzględnienia w urlopowych planach na najbliższe tygodnie i miesiące. Aby ułatwić wizytę w Gryficach, opracowaliśmy krótkie zestawienie ciekawych atrakcji turystycznych, dostępnych w miasteczku. Oto one!

Co warto wiedzieć o Gryficach przed wyjazdem?

Gryfice to piękna, pomorska miejscowość, w której panuje raczej spokojna, sprzyjająca relaksowi atmosfera. Jego okolice posiadają wypoczynkowy charakter i rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Składają się na nią m. in. lokalne gastronomiczne, atrakcje turystyczne oraz obiekty noclegowe. Te ostatnie warto zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli wybieramy się do Gryfic w okresie wzmożonego ruchu turystycznego.

W znalezieniu i rezerwacji idealnego miejsca na nocleg w Gryficach i okolicznych miejscowościach pomocna okaże się strona www.nocowanie.pl - największego polskiego portalu turystycznego Nocowanie. Wybrane obiekty noclegowe w Gryficach i pobliskich miejscowościach są dostępne w ramach rezerwacji online, co ułatwia i przyspiesza proces wyszukania i rezerwacji odpowiedniego noclegu.

Gryfice to zabytkowe miasteczko, które posiada długą, barwną historię. Prawa miejskie uzyskało już w XIII w., posiada układ urbanistyczny pamiętający jeszcze czasy średniowieczne, a na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych budowli, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom historii. Na terenie miasteczka nie brakuje jednak także typowo współczesnych atrakcji, które spotkają się z uznaniem turystów w każdym wieku. Prześledźmy najważniejsze z nich!

Historyczne atrakcje Gryfic

Pomorze Zachodnie, na którego terenie leżą Gryfice, tylko przez krótki okres znajdowało się pod władaniem Piastów. Największe wpływy posiadali tu Pomorzanie, a następnie Brandenburczycy, którym Gryfice oraz ich okolice zawdzięczają swój największy rozwój. Miasto szybko i prężnie rozwijało się głównie ze względu na swoje dogodne położenie, w rejonie dolnego biegu rzeki Regi.

Wiele spośród gryfickich zabytków pamięta jeszcze czasy średniowieczne. Należą do nich chociażby mury obronne miasta, które wyznaczają obszar zajmowany przez Gryfice przez wiekami. Mury posiadają trzy baszty oraz trzy bramy, które są stopniowo odnawiane przez władze miasta. W jednej z nich, Bramie Kamiennej, mieści się obecnie hotel.

Innym zabytkiem pochodzącym z okresu średniowiecza jest Kościół Mariacki. Jest to gotycka budowla, której początki są datowane na XIII w. W jego wnętrzu kryje się wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, w tym m. in. zabytkowa chrzcielnica pochodząca z XIII w. oraz XVIII-wieczna ambona. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa gratka dla miłośników średniowiecznej historii i architektury.

Współczesne atrakcje Gryfic

Oprócz typowo historycznych atrakcji, Gryfice dysponują także miejscami o bardziej współczesnym charakterze. Jednym z nich jest Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, stanowiąca oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Odwiedzający to miejsce mają szansę na zapoznanie się z dziejami kolei wąskotorowej na Pomorzu Zachodnim, zobaczenie starych zdjęć ukazujących, jak wyglądała kolej w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, a także zobaczenie na własne oczy zabytkowych parowozów, wagonów i pozostałych elementów infrastruktury kolejowej z różnych okresów jej funkcjonowania na tym terenie. Prawdziwą gratką zwłaszcza dla dzieci i młodzieży okaże się natomiast przejażdżka odnowionym pociągiem!

Oprócz tego, w Gryficach działa także „Centrum Rozrywki Rodzinnej”, na terenie którego funkcjonuje m. in. kino, kręgielnia i inne atrakcje. W wolnej chwili warto wybrać się także na tereny zielone nad Regą i zobaczyć np. część parku urządzonego w japońskim stylu. Na dzieci czeka tu plac zabaw, a na miłośników natury liczne pomniki przyrody – drzewa, które liczą sobie kilkaset lat.