Jaki materac dla dziecka okaże się najlepszy?

2021-06-10 9:46
Redakcja
2021-06-10 9:46

Dobry materac to podstawa zdrowego snu stanowiącego gwarancję prawidłowego rozwoju dziecka. Nie dziwi zatem fakt, że wielu rodziców poszukuje odpowiedzi na pytanie, jaki materac dla dziecka okaże się najlepszym rozwiązaniem. W tym miejscu postaramy się omówić najważniejsze kryteria, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie materaca do sypialni dziecięcej.

 

Jakie wypełnienie w materacu dla dziecka?

Wielu ekspertów wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem do sypialni dziecięcej są materace piankowe. Wypełnieniem jest tu pianka lateksowa lub poliuretanowa. Zaletą jest wysoka elastyczność punktowa, która gwarantuje optymalne dopasowanie powierzchni materaca do ciała. Warto wybrać materac wyposażony w kilka stref twardości. Jest on skonstruowany w taki sposób, aby dopasowywać się do nacisku konkretnej partii ciała. Pośród nowoczesnych materacy, dużym zainteresowaniem cieszą się materace termoelastyczne, które dostosowują się także do temperatury ciała.

Zaletą piankowych materacy jest ich hipoalergiczność oraz większe bezpieczeństwo. W odróżnieniu od materacy sprężynowych, nie ma tu pustych powierzchni, w których mógłby się zbierać kurz. Materace dla dzieci są wyposażone w bardzo praktyczny i trwały pokrowiec, który w każdej chwili można ściągnąć i wyprać w wysokiej temperaturze.

Jaką twardość powinien mieć materac dla dziecka?

Tutaj kluczową rolę odgrywa waga, ale również wiek naszego dziecka. Jeśli producent materaca nie stosuje odrębnej skali twardości w przypadku materaców dla dzieci, optymalnym wyborem w zdecydowanej większości przypadków będzie materac H1. Jest on odpowiedni dla osób, których waga ciała nie przekracza 60kg. Jeśli mówimy o starszym dziecku wchodzącym w okres nastoletni, warto zastanowić się nad materacem o zmiennej twardości H1/H2. W takim materacu, jedna strona jest miękka, a druga średnio-twarda. Pamiętajmy o tym, że materace dla dzieci mogą bazować na nieco innej skali twardości, w której rekomenduje się inne zasady wyboru do wagi ciała.

Powierzchnia materaca: Jaki materac dla dziecka okaże się odpowiedni?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań ze strony rodziców jest to, jaki materac dla dziecka wybrać w aspekcie powierzchni snu. Szeroka gama produktów sprawia, że znajdziemy materace dostosowane do potrzeb niemowlaków, dzieci do 3. roku życia, dzieci kilkuletnich oraz nastolatków. Kupując materac warto patrzeć w przyszłość i mieć na uwadze dynamiczny rozwój dziecka.

W związku z tym, zalecamy wybór materaca, który z powodzeniem sprawdzi się zarówno w przypadku kilkulatka jak i osoby wchodzącej w okres nastoletni. Warto postawić na dłuższe i szersze łóżka, które posłużą dziecku przez wiele lat. Jakościowy materac dziecięcy jest w stanie wywiązywać się ze swoich funkcji nawet przez okres 5-10 lat. Materac powinien być oczywiście dostosowany do rozmiaru ramy łóżka. W tym względzie decydującym czynnikiem jest metraż pokoju, w którym musi znaleźć się miejsce do zabawy, nauki oraz odpoczynku.