Jak żyje się z cukrzycą?
Szacuje się, że blisko 2,7 milionów dorosłych Polaków – w wieku 20-79 lat – żyje z cukrzycą. Prawie 1,7 mln osób pozostaje niezdiagnozowanych. Co roku z powodu cukrzycy i związanych z nią powikłań umiera ponad 50 tysięcy osób. Jak żyje się z tą chorobą? O tym opowiedziała nam Irena Dębicka, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło nr 4 w Gryficach.
14 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji nasz reporter porozmawiał z Ireną Dębicką, przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło nr 4 w Gryficach.
- Cukrzyca to choroba przewlekła, zaburzenie metaboliczne, którego przyczyną jest nieprawidłowo działająca trzustka. Narząd ten wytwarza insulinę. Kiedy nie jest ona prawidłowo wydzielana, trzeba wspomóc ją zewnętrznie – wyjaśnia Irena Dębicka.
Osoby chorujące na cukrzycę powinny jeść produkty o tzw. niskim indeksie glikemicznym. Określa on szybkość trawienia danego produktu spożywczego oraz jego zdolność do podwyższania poziomu glukozy (cukru) w krwiobiegu.
- Cukrzyk powinien przede wszystkim wykluczyć cukry proste tj. ciastka, cukier i wszystko, co jest przetworzone czy zrobione z białej mąki. Wiem, że trudno jest tego uniknąć, ale jest to konieczne i zalecane – kontynuuje przewodnicząca gryfickiego stowarzyszenia.
- Oczywiście jeśli zjemy coś małego, to nic się nie stanie. Cukrzyk znający swój organizm i swoją chorobę wie, co ma zrobić w takiej sytuacji. Przykładowo może zjeść mniejszy posiłek główny na rzecz właśnie tych słodkości, które chce zjeść później – dodaje nasza rozmówczyni.
Irena Dębicka wskazuje, że dla diabetyków niebezpieczne są poziomy zbyt wysokiego cukru, ale też zbyt niskiego. To może prowadzić do poważnych konsekwencji.
- Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom cukru wyniszcza nam organizm. Cukrzyca to cichy zabójca. Nie widać jej, ale po iluś latach pokazuje się w powikłaniach. Zabiera nam oczy, nerki czy powoduje problemy z prawidłowym krążeniem krwi. Stąd częste amputacje u diabetyków – mówi prezes stowarzyszenia.
Pani Irena na cukrzycę choruje już 33 lata. Tłumaczy, że choroba ta może być genetyczna lub nabyta.
- Ja mam cukrzycę nabytą polekowo. Zaczęło się od tarczycy. Leczyłam ją i w wyniku przyjmowania różnych leków przestała pracować mi trzustka. Na cukrzycę może zachorować każdy, niezależnie od wieku – opowiada nasza rozmówczyni.
Z biegiem lat da się nauczyć żyć z tą chorobą, a wiele zachowań z tym związanych jest już nawykiem. Pomaga w tym też zaawansowana technologia.
- Dla mnie jest to już norma. Wiem, że gdy wstanę rano, muszę zmierzyć sobie cukier. Teraz jest to już prostsze, technologia jest bardzo rozwinięta. Cukier mogę sobie sprawdzić w każdej chwili w telefonie – mówi przewodnicząca stowarzyszenia.
Jak ustrzec się przed tą chorobą?
- Przede wszystkim, w miarę możliwości, należy żyć spokojnie i bez ciągłego stresu. Nie objadajmy się fast foodami. Gotujmy w domu i zdrowo się odżywiajmy. Pamiętajmy również o uprawianiu sportu – radzi Irena Dębicka.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło nr 4 w Gryficach w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 30-lecie. Obecnie zrzesza blisko 150 osób. Członkowie regularnie się spotykają i integrują. Wspierają się też i wymieniają poradami. W planach jest również edukowanie mieszkańców.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!