Jak żyć po udarze i być szczęśliwym? Jacek Rozenek w Gryficach [FILM]

2022-11-14 20:45
Karol Szumny
2022-11-14 20:45

W poniedziałek w Leśnej Polanie w Gryficach odbyło się spotkanie z Jackiem Rozenkiem. Aktor przedstawił pacjentom i przybyłym gościom swoją historię życia po udarze. Ciepło wspomina również pobyt w Leśnej Polanie. Więcej w poniższym materiale filmowym.

Dzisiaj w Centrum Opieki i Rehabilitacji "Leśna Polana" w Gryficach odbyło się spotkanie z Jackiem Rozenkiem – aktorem teatralnym i filmowym. Motywem przewodnim w rozmowie z pacjentami było życie po udarze.

Na początku spotkania historię Jacka Rozenka przedstawiła dyrektor Leśnej Polany Ewa Pasaman-Paciorek. Dyrektor placówki przypomniała emocje, jakie towarzyszyły jej oraz pracownikom w czasie pobytu aktora w Leśnej Polanie. Wskazywała, że ciążyła na nich ogromna odpowiedzialność i presja. Ewa Pasaman-Paciorek podkreślała również, że Jacek Rozenek był niezwykle zdeterminowanym pacjentem. „Robił wszystko, co mógł, by wrócić do sprawności, nawet wbrew naszym zaleceniom”. Gość Leśnej Polany z uśmiechem odniósł się do tych słów. Wskazywał też, że sposobem wyjścia jest miłość do życia. „Jeżeli jej nie ma, to nie wyjdziemy z tej choroby” – mówił.

Jacek Rozenek przypomniał także o dramatycznych momentach. Podkreślał, że nie było żadnych przesłanek, że będzie dobrze, a lekarze nie gwarantowali, że będzie w stanie ruszyć kończynami. Jednak upór i determinacja doprowadziła, że aktor jest w tym miejscu, a nie w innym. Przypominał również swoje próby jazdy na rowerze: „Upadałem z dwadzieścia razy... Nie wiem, skąd miałem taką determinację”. Jak dodał, w planach ma przebiec maraton. Jacek Rozenek wskazywał również, że przy udarze nieraz to rodzina może być przeszkodzą w powrocie do zdrowia. Nadmierna troska i wykonywanie podstawowych obowiązków za chorego mijają się z celem. „Nie wyręczajmy ich. Traktujmy ich jak człowieka” – zaznaczał aktor.

Pod koniec spotkania również pacjenci mogli zadać pytanie Jackowi Rozenkowi.

Po rozmowie i udzielonych odpowiedziach, jako podsumowanie spotkania, Jacek Rozenek przytoczył historię rotmistrza Pileckiego i dodał: „Jeżeli ktoś powie że udar jest straszną chorobą, to wystarczy sobie wyobrazić tego polskiego bohatera”. Na koniec aktor powiedział: „Życie jest cudowne”.

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Radek

odpowiedz
15.11.2022 03:48

Ten tylko wie jak jest,co przeszedł udar czy wylew ,ale tylko walka z sobą i otoczeniem daje efekty i każdy przypadek jest inny ,jedni wracają do życia inni nie

rzeczywiście gwiazda

odpowiedz
15.11.2022 09:50

na miarę Gryfic. A co, presja na Dyrektorce nie ciąży jak ma zwykłego pacjenta? Oczywiście, że nie. Sama wyznała jakie ma podejście do "wyjatkowych" osób.

nie siej zamętu

15.11.2022 09:50

Powiedziała, że wszystkim weź czytaj ze zrozumieniem.

John

odpowiedz
17.11.2022 17:55

Leśna Polana do tanich nie należy 80 % Polaków na nią nie stać, powinni uruchomić podobną , rehabilitację na fundusz , też bym pewnie dobrze wspominał.

Heniek

odpowiedz
19.11.2022 20:40

Jestem po 2 udarach pierwszy 2011 z lewej i w 2019z prawej i niepoddaje sie mam 58 lat jastem sam zona odeszla po pierwszym udarze ale nipoddaje sie miszkam sam i to jest najgorsze nieraz mam dosc. Nipoddaje sie aby do jutra

Łysy

odpowiedz
14.11.2022 22:43

Pamiętam go ze Złotopolskich