Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?

2021-09-30 16:11
Redakcja
2021-09-30 16:11

Czy możecie wyobrazić sobie, że przygotowywanie posiłków może być łatwiejsze, sprzątanie kuchni przyjemniejsze, a układanie w szafkach stanie się bardziej satysfakcjonujące niż rozwiązywanie krzyżówek? Nic prostszego! Wystarczy dobrze przemyślana i zaaranżowana kuchnia. Więc jeśli marzy Wam się pomieszczenie, z którego nie chce się wychodzić, to nasze podpowiedzi jak urządzić funkcjonalną kuchnię są właśnie dla Was.

ZDJĘCIE 1 z 1

Funkcjonalnie czyli jak?

Chyba każdy kto spędza dużo czasu w kuchni wie jak denerwująca może być źle zaplanowana przestrzeń. Za krótki blat roboczy, za mało światła, za mało szafek do przechowywania czy w końcu nieporęczne ustawienie mebli i sprzętu AGD. To tylko kilka z wielu problemów, z którymi borykają się użytkownicy. Co zatem zrobić by urządzić kuchnię funkcjonalnie?

Warto już na etapie planowania mieszkania dobrze rozplanować pomieszczenie, pozwoli to uniknąć kłopotliwych i drogich przeróbek w przyszłości. By kuchnia była ergonomiczna warto stosować w urządzaniu zasadę podziału na pięć stref roboczych oraz zasadę trójkąta roboczego. Przemyślane rozlokowanie strefy przechowywania, zapasów, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, sprawi, że poruszanie się po kuchni będzie wygodne i łatwe.

Wprowadzenie drugiej z zasad ergonomii – trójkąta roboczego, w myśl której odległości pomiędzy najważniejszymi urządzeniami w kuchni, lodówką, piecem i zlewozmywakiem, nie powinny być zbyt duże, a rozstaw między nimi powinien przypominać trójkąt.

Meble kuchenne – układ idealny

W przypadku najbardziej optymalnego ułożenia zabudowy kuchennej najważniejsza jest wielkość kuchni. Uwzględniając rozmieszczenie drzwi i okien możemy odpowiednio rozlokować meble. Najmniej ergonomiczna jest kuchnia jednorzędowa, w miarę możliwości wystrzegajmy się takiego rozwiązania. Wybierajmy zatem pomiędzy kuchnią dwurzędową, tej w kształcie litery L, G bądź U lub z zastosowaniem wyspy kuchennej. W idealnej kuchni zaplanowane jest wszystko. Zabudowane narożniki, wysuwane kosze czy obrotowe półki pozwolą nam schować nawet największe garnki i nieporęczny sprzęt.

Ważna jest również wysokość blatów roboczych i szafek kuchennych. Ich wymiary powinny być dostosowane do wzrostu i potrzeb domowników. Standardowa wysokość blatu kuchennego wynosi około 85 cm. Lepiej jednak przyjąć za wyznacznik wysokość korzystających i przyjąć, że blat powinien znaleźć się na wysokości 10-15 cm poniżej łokcia osoby stojącej. W przypadku przestrzeni roboczej obowiązuje zasada im więcej tym lepiej.

Wysokość szafek kuchennych powinna wynosić ok 85-90 cm. I tutaj kluczem również niech pozostanie wzrost użytkowników. Ta wysokość idealnie sprawdzi się dla osób o średnim wzroście. Jeśli należysz do osób bardzo małych lub wysokich rozważ wykonanie szafek na zamówienie o innych wymiarach. Źle dobrana wysokość mebli i rozlokowanie sprzętów źle działa na nasz kręgosłup.

Idealnie dobrana podłoga w funkcjonalnej kuchni

By praca w kuchni była przyjemnością kluczowe jest również by płytki do kuchni były odpowiednio dobrane. Materiał, kolor i faktura podłoża ma ogromne znaczenie dla wygody użytkowania. Nie chcemy spędzać połowy dnia sprzątając w kuchni, dlatego odpowiednio dobrane płytki sprawią, że brud będzie mniej widoczny, a utrzymanie ich w czystości będzie bajecznie proste.