Jak rozliczyć PIT przez Internet?

2024-04-03 11:30
Redakcja
2024-04-03 11:30

 

Obowiązkiem rozliczania PIT objęte są wszystkie osoby, które osiągają przychody objęte opodatkowaniem. Mogą to być dochody z umowy o pracę, umów cywilno prawnych, z emerytury, renty, z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, z najmu i tym podobnych. Istotne jest, by deklaracje PIT składać terminowo do Urzędu Skarbowego. PIT 2023 musi zostać wysłany najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku. W artykule wyjaśniamy, jak rozliczyć PIT przez Internet. Sprawdź, jak w prosty sposób rozliczysz PIT w formie elektronicznej. Zapraszamy do lektury!

Rozliczenie PIT online - z czego wynika tak wielka popularność rozliczeń elektronicznych?

Rozliczenie PIT online cieszy się coraz większą popularnością. Innowacyjny, bezpłatny program do PIT umożliwia bezstresowe rozliczenie podatku dochodowego. Składanie zeznania podatkowego tą metodą jest bardzo wygodne. Rozliczenie PIT online można robić o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na świecie. Korzystanie z e-deklaracji jest dla wszystkich. Nie trzeba w ogóle znać się na podatkach, by prawidłowo wykonać rozliczenie PIT, odliczyć ulgi podatkowe i wykazać należny podatek dochodowy. Rozliczenie e-PIT składane na samym początku roku znacznie przyspiesza zwrot nadpłaconego podatku. Korzystając z programu PIT można liczyć na szybszy zwrot podatku, bo już w 45 dni od złożenia deklaracji przez Internet. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku konieczności zapłaty podatku dochodowego, warto to zrobić w wyznaczonym terminie, by nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji (na przykład do blokady pieniędzy na rachunkach bankowych). 

Dlaczego warto składać deklaracje podatkowe online?

W dzisiejszych czasach każdy może wybrać elektroniczny PIT zamiast tradycyjnych deklaracji podatkowych. Swego czasu, by złożyć PIT-37 lub PIT-36, trzeba było poświęcić na ten cel wiele czasu. Współcześnie podatek dochodowy można rozliczyć w prosty i przyjazny sposób, bez wizyty w urzędzie skarbowym i bez stania w kolejkach na poczcie. Co ważne, rozliczenie PIT za 2023 jest intuicyjne. Podatnik nie popełni podstawowych błędów, gdyż system wbudowany w program do PIT ich nie przepuści. Jeśli chodzi o e-deklaracje w programie do PIT, są one bardzo czytelne nawet dla użytkowników, którzy nie mają żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Do rozliczenia PIT nie trzeba już biura rachunkowego. Osoby korzystające z programu PIT na ogół nie są wzywane do urzędów skarbowych celem złożenia korekty z powodu błędów w obliczeniach lub braków wpisów w wymaganych rubrykach. Tak więc elektroniczne deklaracje przez program do PIT pozwalają rozliczyć PIT za 2023 rok w błyskawiczny sposób i bez błędów. 

Jak działa program do rozliczania PIT?

Do rozliczenia podatku dochodowego wystarczy pobrać program lub można go uruchomić online. Program e-PIT jest bezpłatny. Program pozwala na rozliczenie między innymi PIT-11, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28 i PIT-39. Darmowy program do PIT ma wbudowaną listę urzędów skarbowych i zawiera aktualne formularze interaktywne. By prawidłowo wypełnić e-PIT, trzeba się upewnić, że z zakładów pracy i organów rentowych dotarły wszystkie deklaracje rozliczeniowe. Bez tych deklaracji prawidłowe rozliczenie PIT-37 nie będzie możliwe. Trzeba pamiętać o uwzględnieniu w deklaracjach przychodów związanych z prowadzeniem nierejestrowanej działalności gospodarczej. Ten rodzaj działalności można rozliczyć w PIT-36, która ma dodatkową rubrykę przeznaczoną na ten cel. Program do PIT uwzględni kwotę wolną od podatków i wszelkie przepisy podatkowe, tak więc użytkownicy nie muszą godzinami analizować skomplikowanych zasad związanych z Nowym Polskim Ładem. Podatnicy nie muszą zlecać rozliczania podatków księgowym, gdyż wszystko potrafi zrobić darmowy program PIT. Podatnicy muszą pamiętać, że pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem na wysłanie do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej za 2023 rok. Nie powinno się zostawiać składania deklaracji online na ostatnią chwilę, gdyż serwery mogą być przeciążone. Złożenie PIT po terminie oznacza konieczność złożenia czynnego żalu lub niekiedy uiszczenia grzywny, a w poważniejszych przypadkach - odbycia kary pozbawienia wolności. 

Dlaczego tradycyjne rozliczanie deklaracji PIT 2023 to strata czasu? 

Nadal jak najbardziej można korzystać z „papierowych” deklaracji, przy czym w każdym roku podatkowym mogą obowiązywać zupełnie inne formularze. Oznacza to, że trzeba je pobierać z Urzędu Skarbowego lub z Internetu. Uciążliwość tego typu deklaracji polega na tym, że każda najmniejsza pomyłka wymaga przepisania deklaracji na nowo. Trzeba zrobić kserokopię dokumentu lub wypisać deklarację w dwóch egzemplarzach (jeden egzemplarz należy zachować dla siebie). Sporym utrudnieniem jest wyprawa na pocztę lub do swojego urzędu skarbowego i stanie w kolejkach, zwłaszcza w ostatnich dniach wysyłania PIT. Program do PIT uwalnia od tych uciążliwości i robi to zupełnie za darmo!

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!