Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce matematyki?

2022-12-30 13:06
Redakcja
2022-12-30 13:06

Matematyka – często nazywana „królową nauk” niestety potrafi sprawić trudności niejednemu uczniowi. Generalnie jest to jeden z najobszerniejszych i najcięższych przedmiotów szkolnych, stąd też trudno się dziwić, że niektóre dzieci mają z nim problem. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, iż nawet z największymi problemami w nauce można sobie poradzić. Wystarczy determinacja i silna wola – i odrobina pomocy ze strony najbliższych, w szczególności rodziców. Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie zagadnieniu, w jaki sposób pomóc dziecku z trudnościami w nauce matematyki.

1. Nauka poprzez zabawę

Może się to wydawać na pierwszy rzut oka trywialne, a naprawdę zabawa może uczyć! W szczególności w przypadku młodszych dzieci, wiele zabaw wbrew pozorom polega na matematyce. Wskazać przykładowo można chociażby gry planszowe, w których rzuca się kostkami, czy też popularne bierki. Można również posłużyć się własną inwencją twórczą i przygotować dziecku jabłka w postaci koralików. Taki sposób nauki dodawania i odejmowania z pewnością będzie prostszy i przyjemniejszy niż monotonne pisanie w zeszycie. Będzie również bardziej życiowy!

  1. Zaangażowanie telefonów, tabletów i komputerów w naukę

Generalnie rzecz biorąc nie jest dobre, ażeby małe dzieci nadużywały urządzeń elektronicznych. Nie można jednak mieć w tym zakresie złudzeń – i tak część dnia poświęcą chociażby na przeglądanie internetu czy też oglądanie filmików na popularnych serwisach streamingowych. Warto zainstalować dziecku jedną z wielu ciekawych aplikacji matematycznych. W ten sposób, jeżeli dziecko będzie tym zaciekawione, zamiast tracić czas, po prostu samodzielnie będzie się uczyło!

  1. Wspieranie emocjonalne

Kolejny punkt również może wydawać się oczywisty, jednak nadal pozostaje aktualny w obecnych czasach. Nie powinno się ganić dziecka za złą ocenę z kartkówki czy też sprawdzianu. Zamiast tego warto się zastanowić, jaka jest tego stanu rzeczy przyczyna. Z pewnością nasza pociecha, która usłyszy, że nic strasznego się nie stało, ale musi się poprawić w danej dziedzinie, weźmie sobie tę radę bardziej do serca, aniżeli kolejną z rzędu naganę.

  1. Brak wygórowanych wymagań

Warto również wskazać, iż nasze dzieci – chociażby nie wiadomo jak byśmy tego chcieli i sobie życzyli – nie będą świetne we wszystkim. Stąd widząc, że trochę gorzej radzą sobie z matematyką, oczywiście należy je wspierać. Trzeba jednak mieć na uwadze i docenić, jeżeli z innego przedmiotu będzie im szło dużo powyżej oczekiwań. Istotnym jest rozwijanie zainteresowań już od najmłodszych lat. Nie można wymagać, aby dziecko osiągało doskonałe wyniki w nauce ze wszystkiego.

  1. Zapewnienie pomocy korepetytora

Ten punkt jest niejako uniwersalny – wbrew w dalszych ciągu pojawiającej się opinii, korepetycje nie służą jedynie nadrabianiu braków w nauce. Mogą również poszerzać wiedzę dziecka, które na tle rówieśników cechuje się wyższą wiedzą i umiejętnościami matematycznymi. Warto więc zapewnić dziecku odpowiedniego korepetytora – nauczyciela, który wie w jaki sposób uczyć, ażeby nauczyć.

W celu podsumowania warto jeszcze raz zaznaczyć, iż dziecko nie jest maszyną, która będzie osiągała doskonałe wyniki z każdej dziedziny. Warto wspierać nasze pociechy w trudach nauki i zapewnić im odpowiednie wsparcie, kiedy zauważymy, iż rzeczywiście z danej dziedziny matematyki radzą sobie po prostu źle. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony bukischool.pl. Na tej stronie można znaleźć przygotowanych do nauki korepetytorów, którzy systematycznie będą pomagać dziecku opanować „królową nauk” w doskonały sposób.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Franek

odpowiedz
31.12.2022 17:44

Zabrać dzieci rodzicom i dajcie dla jednopłuciowych 🤣