Jak optymalizować koszty eksploatacji wózków widłowych?

2023-05-30 18:32
Artykuł partnera
2023-05-30 18:32

Wózki widłowe są wykorzystywane przez wiele przedsiębiorstw zajmujących się przede wszystkim logistyką, dystrybucją i magazynowaniem. Korzystanie z tego typu sprzętu na pewno ułatwia pracę. Należy jednak pamiętać, że eksploatacja pojazdów oznacza też pewne wydatki związane m.in. z kosztami paliwa czy konserwacją i naprawianiem. Co zrobić, aby jak najbardziej je zoptymalizować?

Wybór odpowiedniego modelu wózka widłowego

Optymalizowanie kosztów eksploatacji wózka widłowego zaczyna się już w momencie zakupu pojazdu. Należy wybrać odpowiedni model, który idealnie odpowiadający na potrzeby danej firmy i sprawdzi się w konkretnych warunkach pracy. Trzeba bowiem pamiętać, że wózki widłowe mają wiele odmian. Modele różnią się przede wszystkim rodzajem napędu – dostępny jest sprzęt elektryczny, wyposażony w akumulator, który się ładuje oraz spalinowy, który zasila się paliwem. To podstawowa kwestia, która ma wpływ na późniejsze koszty użytkowania. Choć przy zakupie cena elektrycznych wózków widłowych jest wyższa, ich późniejsza eksploatacja może okazać się tańsza.

Używanie wózków widłowych wyłącznie zgodnie z ich możliwościami

Koszty eksploatacji wózków widłowych są nierozerwalnie związane z koniecznością naprawy pojazdów. Warto więc zadbać o to, aby zmniejszyć ich awaryjność. Przede wszystkim należy używać tych pojazdów wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę ograniczenia konkretnych wózków widłowych. Ważną kwestią jest nieprzekraczanie górnej granicy wagi załadunku. W ten sposób można łatwo uniknąć niepotrzebnych usterek i uszkodzeń, których naprawa mogłaby pochłonąć sporą sumę.

Inwestowanie w szkolenia dla pracowników

Wózki widłowe powinny być obsługiwane wyłącznie przez pracowników, którzy mają odpowiednie uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego – tak stanowi prawo. Warto również doszkalać swoich podwładnych w zakresie efektywnej obsługi pojazdu i kontrolować, czy wykonują swoje obowiązki zgodnie z zasadami BHP. Wykwalifikowana kadra, która dba o sprzęt i umie się z nim dobrze obchodzić, to mniejsza awaryjność wózków widłowych.

Regularne przeglądy wózków widłowych

Aby zmniejszyć koszty napraw będących skutkiem poważnych awarii, warto zwrócić uwagę na regularne przeglądy i serwisowanie wózków widłowych. Dbając i konserwując sprzęt na bieżąco, łatwiej wykryć drobne usterki i usunąć je, zanim staną się istotnym problemem. Co więcej, jeżeli w firmie korzysta się z dużej floty pojazdów, warto zatrudnić w niej stałego serwisanta. Często to bardziej opłacalne niż zlecanie przeglądów zewnętrznemu przedsiębiorstwu.

Odpowiednie przechowywanie sprzętu

Należy również zadbać o odpowiednie przechowywanie wózków widłowych. Dzięki temu możliwe jest przedłużenie ich żywotności i zmniejszenie liczby awarii. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie pojazdów przed działaniem wilgoci oraz temperatur (zarówno tych bardzo wysokich, jak i bardzo niskich).

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

I co to ma być ?

odpowiedz
30.05.2023 21:04

Szkolenie BHP ?.