Jak napisać skuteczne CV do księgowości? CV przykład dla księgowej/księgowego

2024-01-16 15:58
RED
2024-01-16 15:58

CV księgowego musi odzwierciedlać precyzję i uważność na detale, która jest nieodłączną częścią jego zawodowych obowiązków. Tak jak dobrze wykonane sprawozdanie finansowe może zapewnić firmie odpowiedni obrót finansowy, tak samo starannie skonstruowane CV jest kluczem do rozwijania kariery w branży księgowej. Jak zatem przygotować dokument, który nie tylko zaprezentuje kwalifikacje i doświadczenie, ale także utwierdzi potencjalnego pracodawcę w przekonaniu, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko księgowego? Przedstawiamy praktyczne wskazówki i gotowe CV przykład dla księgowości.

CV przykład dobrych praktyk dla pracowników księgowości

 1. Pierwszym krokiem do stworzenia CV dla księgowej jest stworzenie profesjonalnego podsumowania zawodowego. To krótki opis Twojej dotychczasowej kariery, którego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi rekrutera. Powinien zawierać informacje dotyczące Twoich umiejętności, doświadczenia oraz sukcesów. Podsumowanie zawodowe nie przekracza zazwyczaj 100 słów. 
 2. Kolejnym elementem CV jest opis doświadczenia zawodowego. Ważne jest, aby nie ograniczać się do wyliczenia kolejnych miejsc pracy i obowiązków.  Rekruterzy chcą widzieć wyniki twojej pracy, a nie tylko listę zadań, które wykonywałeś. Zamiast pisać, że "byłem odpowiedzialny za sporządzanie deklaracji podatkowych", możesz zainteresować rekrutera faktem takim jak "zwiększyłem efektywność procesu podatkowego o 20% poprzez automatyzację danych wejściowych". Konkretne liczby i przykłady działają na wyobraźnię i są łatwo zapamiętywane.
 3. W CV przykład programów księgowych i profesjonalnych narzędzi, z których korzystasz w codziennej pracy, ma ogromne znaczenie. Znajomość programów takich jak Excel, QuickBooks, czy SAP, jest często niezbędna i powinna być wyraźnie zaznaczona.

 1. W pracy w księgowości ważne jest formalne wykształcenie w obszarze ekonomii, a także dodatkowe certyfikaty. Opisz tylko ostatni etap swojej edukacji, np. technikum ekonomiczne lub studia wyższe z zakresu księgowości. Nie zapomnij także o wszelkich ukończonych kursach i szkoleniach, związanych z księgowością, podatkami czy specyficznym oprogramowaniem.
 2. Kontekst branżowy w Twoim CV może okazać nie bardzo pomocny w zdobyciu atrakcyjnej posady. Jeśli masz doświadczenie w szczególnych branżach, takich jak produkcja, handel detaliczny czy usługi, podkreśl ten fakt. 
 3. Twoje CV powinno być nie tylko merytorycznie poprawne, ale także dobrze zredagowane i sformatowane. Wyróżnione graficznie nagłówki, punktory i krótkie akapity ułatwią skanowanie dokumentu wzrokiem, a to zwiększa szanse na jego przeanalizowanie przez rekrutera.
 4. Każde CV powinno być dostosowane do stanowiska, na które aplikujesz. Nie wysyłaj tego samego CV do wszystkich pracodawców. Badania wskazują, że dostosowanie CV do konkretnej oferty pracy znacząco zwiększa szanse na otrzymanie zaproszenia rozmowy kwalifikacyjnej. W CV przykład umiejętności lub doświadczenia, które pracodawca wymienił w ogłoszeniu o pracę, wskazuje na Twoje zaangażowanie i odpowiednie przygotowanie do procesu rekrutacyjnego. 

Wzór życiorysu zawodowego - CV przykład dla księgowej

Imię Nazwisko

Numer telefonu 

Adres e-mail

Profil Zawodowy

Zaangażowana i precyzyjna księgowa z 7-letnim doświadczeniem w prowadzeniu pełnej księgowości. Posiadam umiejętność efektywnego zarządzania obiegiem dokumentów, przygotowywania niezbędnych deklaracji podatkowych oraz raportów finansowych. Z sukcesem przeprowadziłam wiele audytów i procesów zamknięcia miesiąca, doprowadzając do znacznej poprawy procedur optymalizacji pracy. Poszukuję nowych wyzwań zawodowych i miejsca pracy, w którym będę mogła wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie.

Doświadczenie Zawodowe

01.2019-obecnie, Zalewski sp. z o.o., Zabrze

Stanowisko: Księgowa

Obowiązki:

 • Prowadzenie pełnej księgowości firmy, w tym kontrola dokumentów księgowych, księgi głównej, rozrachunki i aktywa trwałe.
 • Przygotowywanie deklaracji podatkowych (VAT, CIT, PIT) oraz rozliczeń z ZUS.
 • Miesięczne i kwartalne zamykanie okresów oraz sporządzanie bilansów i rachunków zysków i strat.
 • Współpraca z audytorami zewnętrznymi przy rocznym audycie finansowy

Osiągnięcia:

 • Optymalizacja procesów księgowych, co przyczyniło się do skrócenia czasu zamykania miesiąca o 20%.

09.2016-12.2019, Drewpol S.A, Zabrze

Stanowisko: Młodsza księgowa

Obowiązki:

 • Weryfikacja i księgowanie faktur zakupowych oraz sprzedażowych.
 • Prowadzenie ewidencji środków trwałych i wyposażenia.
 • Pomoc w przygotowywaniu rocznych zeznań podatkowych.
 • Udział w przygotowywaniu raportów finansowych i analiz ekonomicznych.

Umiejętności

 • Biegła znajomość programów księgowych
 • Znajomość przepisów podatkowych i ustawy o rachunkowości
 • Analiza finansowa i zarządzanie budżetem
 • Skuteczność w zarządzaniu czasem i priorytetami
 • Dobra organizacja pracy własnej oraz pracy zespołu
 • Umiejętność pracy pod presją czasu
 • Biegła znajomość pakietu MS Office, szczególnie Excel

Umiejętności językowe

Język angielski, C1

Wykształcenie

10.2011-07.2016, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Magister Ekonomii, specjalność Rachunkowość i Finanse

Kursy i Certyfikaty

Szkolenie z obsługi programu SAP ERP Financials, 2017

Warsztaty z zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie, 2019

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!