Jak kupić tanie mieszkanie w Trójmieście – digest dla oszczędnych

2022-11-08 16:23
Redakcja
2022-11-08 16:23

Rynek pierwotny Trójmiasta należy do najdroższych w kraju. Stawki już są rekordowe, ale nie przestają rosnąć – obecnie obserwujemy podwyżki w skali 10-15 procent rocznie. Ale czy warto poddawać się desperacji i twierdzić, że nowe mieszkania w Gdańsku czy Gdyni nie są dla Ciebie? Uważamy, że nie warto, ponieważ nawet na tak drogim rynku, jak trójmiejski, da się znaleźć całkiem przystępne oferty.

 

Dziś opowiemy o tym:

  • gdzie szukać tanich mieszkań w Gdańsku i Gdyni;
  • jakie typy nieruchomości są najbardziej budżetowe;
  • ile wydasz na nowe mieszkanie w stolicy Trójmiasta.

Tanio w dużym mieście?

Rozpiętość cen na rynku pierwotnym Gdańska jest naprawdę duża – znajdziemy tu zarówno oferty klasy premium w cenie ponad 20 000 złotych za metr kwadratowy, jak i bardzo przystępne opcje nawet od 5000 złotych.

Wiele z nich znajduje się w popularnych dzielnicach mieszkaniowych Gdańska – Oruni Górnej, Ujeścisku, Łostowicach, Jasieniu, Kokoszkach, Matarni czy Osowej. Aktywność deweloperów w tych obszarach jest bardzo intensywna, ceny działek inwestycyjnych – dość niskie, co w efekcie daje całkiem przyjemne ceny transakcyjne mieszkań. Nie cierpi przy tym standard wykonania i infrastruktura osiedli.

Na przykład, osiedle Skandinavia znajduje się w obrębie dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe i może poszczycić się bardzo atrakcyjną wewnętrzną infrastrukturą – teren osiedla jest monitorowany, do dyspozycji mieszkańców są liczne strefy rekreacji, udogodnienia dla rowerzystów oraz punkty usługowe i handlowe. Mimo świetnie zaprojektowanej infrastruktury, mieszkanie na tym osiedlu kupimy w cenie ze średniej półki.

Kolejną przystępną opcją będzie Osiedle Więcej ogólnopolskiego dewelopera Robyg – kompleks znajduje się w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice i również wyróżnia się dużą ilością udogodnień oraz dobrze zaprojektowanym terenem. Kupimy tu lokal o powierzchni od 30 do 69 metrów kwadratowych. Osiedle jest podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, co oznacza niewygórowane wydatki na ogrzewanie.

A może domek na przedmieściu?

Domy jednorodzinne to bez wątpliwości najtańszy typ nieruchomości na rynku pierwotnym nie tylko w Trójmieście, ale też innych dużych  aglomeracjach w kraju. Wznosi się przeważnie domy szeregowe lub bliźniacze, rzadziej – wolnostojące. Ostatnio dość popularna jest koncepcja budownictwa apartamentowego o zabudowie jednorodzinnej – na osiedlach tego typu buduje się segmenty podzielone na osobne mieszkania ulokowane w poszczególnych kondygnacjach. To jest bardzo oszczędna opcja, jeśli nie potrzebujemy całego domu jednorodzinnego na własny użytek, ale cenimy sobie możliwość zamieszkania w kameralnym klimacie.

Obecnie coraz więcej deweloperów realizuje nowe domy w Gdańsku i okolicach – zwłaszcza w takich miejscowościach, jak Bąkowo, Borkowo, Kowale, Straszyn, Rotmanka i inne. W małych miejscowościach należących do Aglomeracji buduje się nie tylko domy, ale też tradycyjne kompleksy wielorodzinne, i ceny tam są dużo niższe od gdańskich.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

lasek

odpowiedz
10.11.2022 20:17

Bierzesz kredyt i sznur na szyje.

14.11.2022 00:35

Temat akurat odpowiedni dla tej mieściny. Taki lokalny. Może tak jeszcze o podróżach w kosmos 🌌?